iPhony bývajú vo všeobecnosti často vnímané ako bezpečnejšie smartfóny v porovnaní s tými, ktoré fungujú so systémom Android, no nemusí to byť celkom pravda. Všetky smartfóny či tablety so systémom iOS z minulých rokov však teraz ohrozuje chyba, ktorá otvára dvere hackerom pre inštaláciu akéhokoľvek škodlivého softvéru. Ohrozené sú všetky iPhony, iPad či iPody od roku 2011 do 2017, na ktorých môže byť vykonaný jailbreak a chyba sa pritom nedá odstrániť žiadnou aktualizáciou, informuje Wired.

V minulých rokoch bol jailbreak pre Apple zariadenia populárnym spôsobom ako do nich dostať aj softvér, ktorý by v nich Apple nerád videl. Postupom času sa však na takúto úpravu systému začalo zabúdať. Toto leto sa ale objavili správy o tom, že spoločnosť nechala na niekoľko mesiacov nezabezpečený systém, ktorý mohli hackeri napadnúť kvôli chybe v iOS 12 a vykonať na iPhonoch jailbreak.

Problém vyriešila až následná aktualizácia. Teraz však prichádzajú informácie, ktoré majiteľov iPhonov a zariadení s iOS s dátumom vydania od roku 2011 do 2017 vôbec nepotešia.

Zraniteľnosť, ktorej sa nevyhol iPhone 4S, ale ani iPhone X

Bezpečnostný výskumník Axi0mX totiž zverejnil chybu, ktorou trpia všetky zariadenia s týmto systémom z minulých rokov. Problémové sú tak aj iPhony s procesormi A5 až A11 a týka sa to aj iPhonu 6S a 6S Plus z roku 2016, ktoré prednedávnom dostali aktualizáciu na iOS 13. Tá však nedokáže zaplátať objavenú chybu a útočník tak môže napadnúť ktorýkoľvek starší iPhone či iPad, vykonať jailbreak a získať nad ním kontrolu. S pomocou škodlivého softvéru potom môže získať dáta, ktoré by Apple v normálnom prípade nikdy nezdieľal.

Zobraziť celú galériu (1)
Apple Explained/YouTube

Nenechaj  si ujsť
iPhony dostávajú ďalšiu aktualizáciu. iOS 13.1.1 opravuje rýchle vybíjanie batérie a niekoľko ďalších problémov

Tento najnovší problém spomínaných zariadení bol pomenovaný ako „checkm8“ a výskumník, ktorý ho objavil potvrdil, že neexistuje možnosť ako ho napraviť. Svetlou stránkou však ostáva, že útočník by potreboval fyzický prístup k iPhonu či iPadu a nemôže zraniteľnosť využiť na diaľku, informuje Forbes.

V žiadnom prípade však neexistuje možnosť opravy, nakoľko chyba je spojená s „bootrom“ alebo tiež „SecureROM“ od Apple, kódom na čítanie, ktorého oprava by vyžadovala revíziu hardvéru.

Zobraziť celú galériu (1)
Simple Alpaca/YouTube

iPhony a ďalšie zariadenia predstavené v roku 2018 a 2019 sú už voči chybe „checkm8“ odolné a nehrozí, aby došlo k takémuto napadnutiu útočníkom. Stále je však vo svete obrovské množstvo starších iPhonov, ktoré sú používané na dennej báze.

Ako dobre vieme, mnohokrát sú tieto smartfóny v obehu aj niekoľko rokov, a tak ešte nejaký čas rozhodne potrvá, kým tieto zraniteľné modely vymiznú. Dovtedy by však bolo vhodné monitorovať situáciu pre prípad, ak by bola chyba v zariadeniach skutočne zneužitá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom