Zatiaľ čo updaty u ktorejkoľvek konkurencie prebiehajú pomerne hladko, Microsoft s takmer každou periodickou aktualizáciou narazí na drastické problémy aspoň u drobného percenta používateľov.

Takýmto prípadom sú aj periodické januárové a februárové aktualizácie, ktoré spôsobovali modrú obrazovku smrti (BSoD) pri pripojení zariadení do WPA3 Wi-Fi sietí. O probléme informuje portál Windows Latest, kedy v zapätí upozorňuje aj na promptnosť Microsoftu. Ten si chybu priznal a takmer okamžite vydal opravnú záplatu.

V oficiálnom dokumente Microsoft identifikuje chybu ako 0x7E v systémovom súbore nwifi.sys. Bezpodmienečné zastavenie všetkých vykonávaných činnosti a s tým spojený nástup BSoD sa vyskytuje na vybraných zariadeniach po aktualizáciách KB4598298 alebo KB4601315.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Zdroj zároveň uvádza, že fatálna chyba sa môže vyskytnúť aj po zobudení počítača zo spánku či hibernácie. V tomto prípade nie je problém bližšie špecifikovaný, čiže nevieme, či sa jedná o prepojenie s protokolom WPA3.

Odpoveďou Microsoftu na problematiku je mimoriadna aktualizácia KB5001028, ktorá je aktuálne dostupná pre všetkých postihnutých vyššie popísaným problémom.

Pokiaľ ťa problém postretol, aktualizáciu by si mal nájsť už v tradičnom menu nastavení automaticky. Ak je pravdou opak a nechceš zbytočne čakať, môžeš aktualizáciu stiahnuť aj ručne z oficiálneho katalógu na tejto adrese.

Zbavíme sa v blízkej budúcnosti podobných problémov?

Windows Latest vedľa vyššej problematiky upozornil aj na očakávanú zmenu prístupu Microsoftu k aktualizáciám. Podľa zdroja spoločnosť už začala so skupovaním väčších, ale aj kumulatívnych updatov do jednotných pravidelných balíkov.

Takýto prístup zefektívni proces aktualizovania, keďže sa s veľkou pravdepodobnosťou vyhneme nekompatibility jednotlivých malých aktualizácií medzi sebou. V praxi to teda znamená, že namiesto viacerých drobných aktualizácií za mesiac príde jedna veľká raz za čas.

Nenechaj si ujsť
Zabudni na pero a papier. Toto je 7 spôsobov, ako si čo najrýchlejšie digitálne uložiť myšlienky

Vymoženosť prichádza s februárovou kumulatívnou aktualizáciou dostupnou pre verzie systému 20H2, 2004 a 1909. V závislosti od toho sa odporúča, že ak používatelia stále fungujú na starších verziách, minimálne z hľadiska stability by mali čím skôr prejsť na novšie podoby systému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom