Podpora Windows 10 vo verzii 1903 sa chýli ku koncu a spoločnosť z Redmontu preto začala medzi používateľov pretláčať upgrade na novšiu iteráciu systému. Paradoxne však zariadeniam neponúkne niektorý z posledných updatov, ale miesto toho ich donúti prejsť na rok starú verziu 1909, informuje ZDNet.

Spoločnosť Microsoft na svojom webe oficiálne oznámila ukončenie podpory pre Windows 10 vo verzii 1903, ktorá vyprší už 8. decembra tohto roka. Týkať sa to bude nielen klasického Windowsu 10, ale aj serverovej edície systému, ktorá v mnohých prípadoch môže stále bežať na verzii 1903.

Microsoft ponúkne používateľom rok starú aktualizáciu

Zariadenia s týmto starším Windowsom 10 budú preto nútené prejsť na novšiu verziu, avšak gigant im neponúkne najnovší update. Formou automatických aktualizácií do nich totiž nainštaluje Windows 10 vo verzii 1909, ktorý je dostupný už od 12. novembra 2019.

Miesto updatu na Windows 10 s aktualizáciou 20H1 (májový update) alebo 20H2 (októbrový update) tak budú používatelia, ktorí svoj systém neaktualizovali na niektorú z novších verzií, nútení prejsť na rok starý Windows 10.

Aj v takomto prípade by však mali zaznamenať výrazné zlepšenie fungovania v porovnaní s verziou 1903. Microsoft zvykol aktualizovať verzie pred ukončením podpory polroka vopred, avšak tentokrát situáciu skomplikovala pandémia koronavírusu.

Samotný update z novembra 2019, ktorý bude používateľom s Windows 10 1903 nainštalovaný, prestane spoločnosť podporovať už v máji budúceho roka (platí pre verzie Home a Pro). Po skončení podpory Windows 10 1903 prestane Microsoft vydávať pre túto verziu bezpečnostné aktualizácie.

Používateľom preto odporúča, aby čo najskôr prešli na aktuálnejší systém. Hoci teda poskytuje spoločnosť aj novšie aktualizácie, v automatickom update prinesie prechod na rok starý Windows 10, ktorý však o pár mesiacov taktiež prestane podporovať.

Používatelia majú možnosť aktualizovať systém aj na najnovšie verzie. Len nedávno bol vydaný nový update 20H2 (októbrová aktualizácia), ktorý priniesol niekoľko menších vylepšení. Jednou z najväčších zmien má byť v budúcom roku prepracovaný Windows 10, ktorému Microsoft poskytne vylepšené používateľské prostredie. Viac sa dočítaš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom