Súčasné smartfóny a počítače patria do dvoch rozdielnych segmentov, ktoré sa líšia špecifikáciami a výpočtovým výkonom. V prvej menovanej kategórii sa chcela pred rokmi udomácniť aj spoločnosť z Redmontu, ktorej to však nevyšlo a teraz to túži napraviť. Projekt „Andromeda“ prezentuje Microsoft ako zariadenie novej kategórie, ktoré má zmazať rozdiely medzi smartfónom a počítačom.

Mnohí si ešte živo spomíname ako Microsoft pred rokmi uviedol na trh svoje prvé smartfóny s operačným systémom Windows Phone. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o zlé rozhodnutie, ktoré spoločnosť stálo mnoho financií a skončilo neúspechom. Ako odpoveď na svoje zlyhanie chce Microsoft priniesť nové a omnoho inovatívnejšie zariadenie.

Skladací kríženec smartfónu a počítača

Na tajomnom projekte „Andromeda“ má Microsoft podľa všetkého pracovať najmenej 2 roky. Za ten čas sa toto zariadenie objavilo v patentoch, či uniknutých informáciách a odkazoch v operačnom systéme. Portál The Verge získal interný dokument, v ktorom spoločnosť označila predmet projektu za skladacie zariadenie z rodiny Surface. Keďže je dnešný svet plný tých najrôznejších smartfónov, konvertibilných notebookov, ultrabookov, či krížencov medzi tabletmi a notebookmi, musí prísť Microsoft s niečim omnoho zaujímavejším.

Nenechaj si ujsť
Microsoft ukázal novinku, ktorá zapasuje do kancelárií budúcnosti

To „niečo“ má byť zariadenie z projektu „Andromeda“, ktoré vytvorí samostatnú kategóriu, pričom preklenie rozdiely medzi smartfónom a počítačom. Pri internom vývoji spoločnosť opísala toto neznáme zariadenie ako „vreckové Surface zariadenie, ktoré prináša inovatívne hardvérové a softvérové skúsenosti pre vytvorenie skutočne osobnej a všestrannej výpočtovej skúsenosti.“ Toto však nie je poprvýkrát, kedy chce Microsoft vytvoriť nový produkt, ktorý by v sebe spájal zariadenia z dvoch rôznych kategórií. Ešte pred 6 rokmi to boli modely Surface Pro a Surface RT, ktoré mali odstrániť rozdiely medzi počítačom a tabletom.

Teraz však zrejme spoločnosť prišla na spôsob, akým môže skutočne spojiť aj smartfón a počítač do vreckového zariadenia, ktoré dostane 2 obrazovky a stylus. Aj keď je toto zariadenie stále pod označením „tajné“, existujú už rendery od Davida Breyera, ktoré zobrazujú jeho možnú podobu. V prototype „Andromedy“ sa má nachádzať ARM procesor, no Microsoft vo finálnom produkte môže pokojne využiť aj čipy Intelu, alebo Qualcommu. Zatiaľ však rozhodnutie spoločnosti nie je jasné. Celý projekt ale môže skončiť ešte skôr, ako sa vôbec dostane na verejnosť. Stalo sa tak aj pri zariadení Surface Mini, ktoré bolo zrušené tesne pred svojim debutom.

Revolúcia sa môže konať už o pár mesiacov

Šéf divízie Surface, Panos Panay, jeho existenciu potvrdil, no zákazníci sa ho na pultoch predajní nikdy nedočkali. Dúfajme, že rovnaký osud nepostihne aj poslednú vyvíjanú novinku. Tá by totiž skutočne mohla výrazne zmeniť dnešný pohľad na smartfóny a počítače. Takáto revolúcia by sa mohla odohrať ešte v tomto roku, kedy by Microsoft predstavil projekt „Andromeda“ verejnosti a uviedol tiež niekoľko podobných modelov od OEM výrobcov. Konkurencia však nikdy nespí a platí to aj v tomto prípade.

Zobraziť celú galériu (0)
Ryan Smalley / Behance

Pokiaľ by sa jednalo zo strany Microsoftu o skladacie mobilné zariadenie, na zoznam jeho protivníkov by pribudlo hneď niekoľko renomovaných výrobcov smartfónov. Obdobné projekty ale nájdeme aj v spoločnosti Intel. Tá taktiež pracuje na modeli s duálnou obrazovkou a elektronickým papierovým displejom. Svoje vlastné produkty s podobnými vlastnosťami by však na svet mohol tento rok priniesť tiež Asus, alebo aj také Lenovo. Svet elektroniky tak už čoskoro čaká veľká zmena, ktorá sa postará o vznik novej kategórie zariadení. Tie v sebe spoja to, čo doteraz ponúkali dva samostatné produkty a prinesú nové možnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom