Prehliadač Internet Explorer obsahuje vážnu bezpečnostnú chybu, ktorú už zneužili hackeri pri reálnych útokoch. Microsoft o probléme vie, no zdá sa, že s opravou sa príliš neponáhľa. Chyba bola pritom odhalená len pár dní po ukončení podpory pre Windows 7, no týka sa aj ďalších iných verzií systému s prehliadačom IE, informuje Betanews.

Hoci teda Microsoft o bezpečnostnej diere vie, nie je jasné, kedy a pre ktorých používateľov poskytne záplatu. Jadrom problému je to, ako Internet Explorer narába s pamäťou, čo môže útočník využiť aj pri spustení škodlivého kódu na diaľku. Presné detaily doterajších útokov ale nie sú známe.

Zraniteľnosť, označená Microsoftom ako „CVE-2020-0674“, bola odhalená krátko po tom, ako spoločnosť oficiálne ukončila podporu a tým aj vydávanie aktualizácií pre Windows 7. S odhalením tejto bezpečnostnej chyby sa teda naskytá otázka, pre koho spoločnosť prinesie opravu? Zneužitie problému pri skutočných útokoch ako prví potvrdili bezpečnostní výskumníci z čínskej firmy Qihoo 360.

Zatiaľ nie je jasné, ako tieto útoky prebiehajú, na koho sú cielené a ako dokážu útočníci chybu zneužiť. Kvôli ukončeniu podpory Windowsu 7 sa však záplaty bežní používatelia zrejme vôbec nedočkajú. Internet Explorer mal ešte koncom minulého roka stále 1,57 % podiel na trhu. Pre porovnanie, Edge (pôvodná verzia) získal 2,06 %. Tento archaický prehliadač teda naďalej využíva množstvo používateľov.

Vážna chyba v Internet Explorer ohrozuje mnohé verzie Windowsu. Záplata má byť na ceste

Problém sa týka aj ďalších desktopových verzií, medzi ktoré patrí Windows 8.1, Windows 10, ale aj Windows Server 2008 a 2012. Mnohí používatelia pritom zrejme ostanú bez záplaty a bezpečnostnú aktualizáciu Microsoft s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie len pre tých, ktorí si pri Windowse 7 zaplatili predĺžení podporu v programe Extrented Security Updates.

Pripomeňme len, že každý rok takejto podpory stojí 2-násobne viac ako predošlý. Za prvý si teda spoločnosti zaplatia 50 dolárov za licenciu, v druhom roku je to 100 dolárov a v treťom až 200 dolárov.

Flickr

Nenechaj si ujsť
Windows má závažnú bezpečnostnú chybu už od roku 1996. Microsoft o nej mlčal

Hoci Microsoft na odstavenie podpory upozorňoval, je možné, že v budúcnosti ešte zmení svoje rozhodnutie. Podobná chyba pritom prednedávnom postihla aj prehliadač Mozilla Firefox, ktorý však už dostal opravnú aktualizáciu, informuje ZDNet. Microsoft pritom chybu popísal ako problém s pamäťou v skriptovacom engine IE, ktorý spracováva JavaScript kód.

Chyba je ale zrejme dostatočne závažná, ak na ňu upozorňuje aj americká vládna jednotka pre kybernetickú bezpečnosť. Microsoft pritom pre TechCrunch potvrdil, že si je vedomý cielených útokov, ktoré sa odohrali a na oprave chyby pracuje.

Screenshot/internetexplorer/YouTube

Aktualizácia však zrejme nepríde skôr ako 11. februára. Bližšie detaily zraniteľnosti spoločnosť nezverejnila. Potvrdenie pripravovanej opravy chyby je pozitívnou správou pre používateľov podporovaných verzií Windowsu, no v neistote ostávajú práve bežní používatelia Windowsu 7.

Ak ale Microsoft vydá patch pre platiacich klientov, mohol by ho časom poskytnúť aj pre ostatných. V každom prípade je ale dostupné aj riešenie z tretej strany. 0patch totiž chybu rieši vlastným spôsobom a pre všetkých používateľov. Spoločnosť sa navyše rozhodla vydávať malé záplaty pre nepodporovaný Windows 7 počas najbližších 3 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom