Nie je žiadnym tajomstvom, že Microsoft sa snaží svoje služby čoraz viac presúvať na cloud. Najnovšie sa však zdá, že technologický gigant presunie na cloud aj operačný systém Windows a to i pre bežných používateľov. Na tému upozornili The Verge a Windows Central.

Cloud je prítomnosť aj budúcnosť

Microsoft oficiálne spustil cloudovú službu Windows 365 ešte v auguste 2021. Tá do dnešného dňa umožňuje používateľom pristupovať k virtuálnemu operačnému systému Windows prostredníctvom webového prehliadača. Microsoft spolu s uvedením služby Windows 365 predstavil aj (vtedy) novú kategóriu Cloud PC zariadení, ktorá umožňuje spúšťať PC čisto v cloudovom priestore.

Microsoft/ Bing Image creator

Oproti Azure Virtual Desktop je služba jednoduchšia na používanie a manažment. Pre spoločnosti to znamenalo zjednodušenie prístupu zamestnancov ku Cloud PC, ktorí tak môžu v priebehu pár minút pracovať na diaľku.

Podľa technologického giganta táto služba tiež  poskytuje a umožňuje bezpečné streamovanie prostredia Windows z platformy Microsoft Cloud do ľubovoľného zariadenia, ale tiež ponúka nové možnosti pre firmy, vývojárov, stážistov, priemyselných návrhárov a ďalších.

Ako vyplýva aj z uvedeného, táto služba je zatiaľ stále dostupná len pre komerčný sektor. Zdá sa však, že Microsoft plánuje svoje portfólio služieb rozšíriť aj pre bežných spotrebiteľov. Budúca aktualizácia Windowsu by totiž mala priniesť funkciu „Windows 365 Boot“, ktorá umožní prihlásiť sa priamo do virtuálneho počítača v cloude pri zapnutí zariadenia s operačným systémom Windows 11.

Myšlienka úplnej migrácie systému Windows do cloudu pre bežných spotrebiteľov je určite veľmi zaujímavá a poskytne množstvo nových možností. Podľa portálu XDADevelopers, je však najzaujímavejším aspektom azda to, že Microsoft chce využiť silu „cloudu a klienta na vylepšenie služieb poháňaných umelou inteligenciou a plného prenášania digitálnych zážitkov naprieč rôznymi zariadeniami“.

Microsoft tiež pracuje na hlbšej integrácii služby Windows 365 do systému Windows 11. Táto integrácia umožní používateľom jednoducho prepnúť na/alebo automaticky spustiť Windows 365 cloud PC na svojich zariadeniach. Hoci prvotné informácie naznačujú, že cena za túto službu by sa mala pohybovať na úrovni 10 dolárov za mesiac, faktom zostáva, že skutočná cena predplatného zatiaľ nebola definitívne stanovená.

V podstate ide o to, že Microsoft chce ponúknuť používateľom možnosť mať prístup k svojim dátam a aplikáciám nezávisle od konkrétneho zariadenia, na ktorom momentálne pracujú. To by malo uľahčiť prechod medzi rôznymi zariadeniami a umožniť používateľom flexibilnejšie a pohodlnejšie používanie svojich zariadení.

Uvedené vyplýva z dokumentu, ktorý bol zverejnený v rámci právnej „vojny“ Microsoftu s Federálnou obchodnou komisiou (FTC), ktorá predbežne zablokovala prevzatie herného vydavateľstva Activision Blizzard. FTC vyjadrila obavy, že v prípade dokončenia transakcie by Microsoft získal neprimerane silnú pozíciu na trhu s hernými konzolami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú