Snaha Microsoftu, aby bol jeho operačný systém na väčšine zariadení, pokračuje ďalším počinom. Chystá sa totiž nová verzia Windowsu, ktorá oproti pôvodnej bude zaberať výrazne menej miesta, čo umožní jej inštaláciu aj na zariadenia s malým úložiskom.

Cieľom každej spoločnosti stojacou za tvorbou operačného systému je mať čo najviac aktívnych zariadení, ktoré ho budú používať. Rovnakú stratégiu má aj Microsoft, ktorý kvôli tomu už predstavil niekoľko typov operačného systému Windows 10, len aby vyhovel požiadavkám každého používateľa.

Špeciálna verzia pre systémy s malým úložiskom

Vzhľadom k tomu dnes existuje niekoľko verzií, aby si vybrať mohol naozaj každý. Všetko však nasvedčuje tomu, žeby sme sa onedlho mohli dočkať novej verzie s označením Lean, ktorá bude prioritne určená pre zariadenia so 16 GB úložiskom. Cieľ je jasný, a to dostať Windows 10 aj na tie najlacnejšie zariadenia. Terajší systém je vcelku objemný a náročnejší na hardvér, čo by sa s novou verziou malo zmeniť.

Podľa používateľa Lucana, ktorý túto verziu objavil v najnovšom Insider preview, bude zaberať až o 2 GB menej než verzia Pro. Chýbať majú tapety, editor registrov, no dokonca aj Skicár či prehliadač. Celkovo sa tak odstráni hromada predinštalovaných aplikácií, ktoré len zaberali miesto a väčšina ľudí ich nikdy ani len neotvorila. Celkovo ide o vyše 50 tisíc súborov, o ktoré bude verzia Lean chudšia.

Zobraziť celú galériu (1)
@tfwboredom/Twitter

Nenechaj si ujsť!
Windows 10 dostal obrovskú aprílovú aktualizáciu. Toto prináša

Názov je zatiaľ len pracovný a pravdepodobne sa bude vo finále nazývať inak. No aj keď je systém primárne určený pre zariadenia s malým úložiskom, úspech by určite zaznamenal aj mimo nich.

Úspora 2 GB je pri desktopoch možno irelevantná, no fakt, že táto verzia obsahuje minimum aplikácií od Microsoftu môže byť dobrým dôvodom jej inštalácie. Príchodu Windows 10 Lean by sme sa mohli dočkať už v druhej polovici tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom