Spoločnosť Microsoft predstavila modulárny operačný systém Windows 10X ešte v októbri, pričom jednou z jeho hlavných funkcií má byť schopnosť spúšťať Win32 aplikácie prostredníctvom virtuálnych kontajnerov. Podľa najnovších informácií však systém uvidíme najskôr bez tejto funkcie, pričom Microsoft s ním plánuje konkurovať Googlu a jeho Chrome OS, píše Windows Latest.

Ešte odľahčenejší Windows

Ako informoval portál Windows Central, americký gigant plánuje pripravovaný modulárny systém Windows 10X priniesť najskôr na lacnejších počítačoch bez podpory kontajnerov s Win32 aplikáciami. Microsoft tak plánuje s novým systémom konkurovať najskôr Googlu a jeho Chromebookom.

Toto tvrdenie potvrdzuje aj viacero správ o tom, že Microsoft odložil príchod plnej verzie Windowsu 10X na jar 2021, pričom prvé modulárne zariadenia s týmto systémom uvidíme na trhu pravdepodobne až v roku 2022.

Windows 10X sa tak k používateľom dostane najskôr ako odľahčená verzia, ktorá bude fungovať podobne ako Windows 10 S, avšak ponúkne viac funkcií, čím sa stane konkurencieschopnou alternatívou pre Chrome OS a Chromebooky.

Nový systém bude podobne ako Windows 10 S údajne schopný spúšťať iba UWP a PWA aplikácie z obchodu Microsoft Store či prostredníctvom prehliadača Edge, pričom hlavnou výsadou budú podobne ako u Chrome OS práve webové aplikácie.

Dôvodom absencie podpory pre Win32 aplikácie boli podľa dostupných informácií problémy s ich výkonom a celkovým fungovaním v systéme Windows 10X.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube / MKBHD

Čo sa časovej línie týka, všetko by malo zatiaľ začať v decembri tohto roka s príchodom „odľahčenej“ verzie Windows 10X, pričom prvé zariadenia s ním by mohli prísť v priebehu budúceho roka.

Spomínaná podpora pre virtuálne kontajnery s Win32 aplikáciami sa tak posúva na budúci rok, a Microsoft tak do roku 2022 prvé zariadenie s modulárnym systémom pravdepodobne neprinesie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom