Tento operačný systém je stále často kritizovaný za množstvo chýb, ktoré prináša Microsoft vo svojich aktualizáciách, ale aj v prípade inštalácie ovládačov. Problémové drivery dokážu mnohokrát spôsobiť nepríjemné problémy, no to chce spoločnosť ešte viac obmedziť. Kvalitu aktualizácií ovládačov majú zlepšiť ďalšie pravidlá kontroly, ktorými chce Microsoft zabrániť inštalácii chybných balíkov pre konkrétne konfigurácie s Windows 10, informuje Windows Latest.

Nové verzie ovládačov od výrobcov hardvéru spôsobili používateľom systému doteraz množstvo najrôznejších problémov. Po inštalácií problémových balíkov došlo k odstaveniu dôležitých funkcií či dokonca k znemožneniu inštalácie novšej verzie systému.

Veľké problémy pritom postihujú aj samotné aktualizácie Windows 10 od Microsoftu. Ten nedávno vydal veľkú májovú aktualizáciu, ktorá je ale opäť plná chýb. Aby však spoločnosť zlepšila aspoň distribúciu a aktualizovanie ovládačov, priniesla v uplynulom čase viaceré zmeny a ďalšie pripravuje.

Nedávno Microsoft poskytol svojim partnerom a dodávateľom možnosť požiadať o zastavenie šírenia aktualizácie driverov, ak sa objavia problémy s kompatibilitou. Taktiež vyhodnocuje kompatibilitu a problémy s drivermi po ich sprístupnení členom programu Insider.

Microsoft zavedie nové pravidlá. Chce zvýšiť kvalitu aktualizácií ovládačov

Na základe telemetrie a získaných dát potom vyhodnocuje kvalitu a kompatibilitu ovládačov s rôznymi zostavami zariadení. Od verzie Windows 10 1709 navyše môže spoločnosť distribúciu chybného driveru zastaviť už v úvodnej fáze, pokým nebude dostupná oprava.

Od polovice tohto mesiaca sú taktiež blokované aktualizácie ovládačov, ktoré nespĺňajú prísnejšie nároky na kvalitu. Po novom sa ale gigant zameriava aj na drivery pre grafické karty.

Prečítaj si tiež
Ďalšie chyby vo Windows 10 po májovom update: Problémy ovplyvňujú SSD, defragmentáciu disku aj Chrome

Koncom júna totiž zavedie trojicu nových pravidiel, ktoré majú zvýšiť spoľahlivosť, kvalitu a kompatibilitu driverov pre grafiky inštalované prostredníctvom Windows Update.

Bude sa zameriavať na sťahovanie problémových aktualizácií, chybami, zlyhaniami a problémami s výkonom v konkrétnych verziách ovládačov. Nová politika spoločnosti má pritom tiež analyzovať, koľko updatov bolo prvých dňoch stiahnutých a opätovne nainštalovaných.

Microsoft (Úprava redakcie)

Následne bude driver vyhodnotený ako chybný, pokiaľ dôjde k prechodu na predchádzajúcu verziu u 10 z 10 000 zariadení. Ďalšia novinka sa bude sústrediť na monitorovanie pádov prehliadača Edge počas 7 dní pri 30 000 hodinách využívania skrz všetkými zariadeniami.

Touto metódou chce spoločnosť monitorovať, ako často dochádza k pádom prehliadača vplyvom problémového driveru. Podobným systémom bude tiež zaznamenávať pády a problémy v komunikačných aplikáciách.

Microsoft začal trénovať aj umelú inteligenciu. Poskytne automatické aktualizácie

Ako informuje portál HotHardware, Microsoft zároveň začal trénovať svoju umelú inteligenciu, ktorá bude v budúcnosti riadiť automatické aktualizácie. Trénovanie umelej inteligencie, a teda aj automatické aktualizácie systému na najnovšiu verziu Windows 10 2004 prebiehajú na zariadeniach, ktoré stále bežia na verzii Windows 10 1809.

Májová aktualizácia pritom stále obsahuje množstvo najrôznejších problémov, ktoré spoločnosť zverejnila v samostatnom zozname.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom