Vyhľadávací nástroj Windowsu 10 slúži na prehľadávanie súborov, dokumentov, obrázkov a aj pracovnej plochy, no Microsoft v minuloročnej jarnej aktualizácii rozšíril režim hľadania na takmer všetky zložky. Systém však začal nadmerne využívať výkon niektorých hardvérových komponentov, čo mnohým používateľom spôsobilo jeho celkové spomalenie. Microsoft už pracuje na aktualizácii pre Windows 10, ktorá má vyriešiť problém s vysokým vyťažením procesora a disku. Oficiálne dorazí o pár mesiacov, informuje Windows Latest.

Softvérový gigant z Redmontu doteraz spravil pri aktualizáciách Windowsu 10 mnoho prešľapov, ktoré rozhnevali používateľov. Jedným z najzásadnejších bolo celkové spomalenie systému kvôli vyhľadávaniu súborov. Microsoft ešte v máji minulého roka vydal update, ktorý rozšíril indexovanie pri vyhľadávaní, čo spôsobovalo preťaženie hardvéru počítačov. Nové rozšírené vyhľadávanie ale nezahŕňalo zložky obsahujúce systémové súbory.

Microsoft má riešenie na konkrétny problém so spomaľovaním systému

Hoci tak bol tento vylepšený spôsob vyhľadávania rozšírený, spôsoboval vážne problémy s fungovaním počítačov. Týka sa to najmä procesorov a pevných diskov, ktoré boli vyťažené najviac a používatelia mohli pociťovať výrazné spomalenie systému. Microsoft však mal v uplynulom roku vykonať dôkladný výskum, aby sa mu tento problém podarilo odstrániť. Nový algoritmus vyhľadávania má byť schopný identifikovať nadmerné využívanie hardvéru.

Microsoft

Nenechaj si ujsť
Microsoft opäť zmenil rozhodnutie. Podporu Windows 7 ruší, no jedna súčasť systému aktualizácie dostane

Zároveň bude obmedzovať vyhľadávanie v prípade, ak je zapnutý herný režim, šetriaci režim, ak bude mať batéria menej ako 50 % alebo bude obrazovka počítača vypnutá. Algoritmus obmedzí výkon pri vyhľadávaní, pokiaľ využitie CPU prekročí 80 % a využitie disku bude vyššie ako 70 %, informuje Techspot. Pokiaľ by teda znova došlo k takejto situácii, vyhľadávací nástroj by mal obmedziť svoje fungovanie a výkon.

Prídu aj ďalšie vylepšenia

Hoci to zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, týmto spôsobom by mala pripravovaná aktualizácia zbaviť používateľov doterajšieho problému so spomaľovaním systému pri využití vyhľadávania. Nové zmeny sa prejavia v update vo verzii 2004 (20H1) pre Windows 10, ktorý majú možnosť vyskúšať členovia programu Insider, informuje Express.

Oficiálne by mala nová aktualizácia doraziť na počítače s týmto systémom až niekedy v marci alebo v apríli. Presný termín ale zatiaľ nebol potvrdený. Po inštalácii nových vylepšení by mali používatelia pocítiť rozdiel vo výkone. Okrem toho však Microsoft plánuje priniesť aj ďalšie zmeny pre Cortanu a lepšiu kontrolu nad voliteľnými aktualizáciami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom