Minulý rok Microsoft ohlásil, že pracuje na operačnom systéme Windows pre laptopy s procesormi na architektúre ARM. Hoci doposiaľ nepadla žiadna zmienka o týchto systémoch, gigant sľubuje, že vyniknú dlhou výdržou batérie.

Mobilný procesor v laptopoch

Nové laptopy bežiace na operačnom systéme Windows podporujúcom architektúru ARM budú poháňané známym Snapdragonom 835. Tieto zariadenia budú podporovať klasické desktopové aplikácie vďaka emulátoru vo Windows 10. Hoci americký Qualcomm oznámil, že prvé zariadenia by sme mohli vidieť už koncom tohto roka, doposiaľ o nich nepadla žiadna zmienka.

Výdrž batérie, ktorá údajne zmení celú hru

Behom samitu organizovanom spoločnosťou Qualcomm v Hong Kongu predstavitelia Microsoftu a Qualcommu naznačili, čo možno očakávať od nových laptopov s OS podporujúcim architektúru ARM. Podľa všetkého je Qualcomm odhodlaný dostať na trh prvé zariadenia už v decembri. Na druhej strane Microsoft sľubuje niekoľkodňovú výdrž batérie, ktorá zmení celú hru.

„Aby sme boli úprimní, v skutočnosti je to nad naše očakávania. Nastavili sme pre našich vývojárov vysokú latku a teraz sme ju dokázali prekonať. Ide o výdrž batérie, ktorú môžem používať dennodenne. Nenosím si so sebou nabíjačku. Laptop môžem nabíjať každé dva dni. Presne o takú výdrž batérie ide,“ povedal programový manažér spoločnosti Microsoft, Pete Bernard.

Snaha o napravenie fiaska

Microsoft sa projektom Windows ARM snaží kompenzovať fiasko predchádzajúceho projektu Windows RT. Spoločnosť taktiež sľúbila vynikajúcu výdrž batérie zariadení so systémom Windows RT využívajúceho architektúru ARM, ktorá však bola do značnej miery nedostatočná. Technológia RT bola jeden zamotaný a mätúci experiment. Zahŕňal režim pracovnej plochy, ktorý nebol schopný spustiť klasické aplikácie pre počítače. V záujme Microsoftu teda bude vyhnutie sa akýmkoľvek problémom.

Bude to stačiť na úspech?

V rozhovore pre ZDNet Bernard tvrdil, že prví testeri hlásili chyby, ktoré hovorili o tom, že ukazovateľ zostatku batérie nefunguje. Podľa Bernarda sa ukázalo, že nejde o chybu, ale o skutočne dlhú výdrž batérie. Nám nezostáva nič iné, iba čakať, či Qualcomm a Microsoft skutočne splnia sľuby a do konca roka predstavia laptopy bežiace na systéme Windows ARM s dlhou výdržou batérie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú