Microsoft prichádza s veľmi zaujímavou trojmesačnou výzvou. Je zameraná na šikovných hackerov, od ktorých Microsoft žiada, aby prelomili zabezpečenie operačného systému Azure Sphere, ktorý je založený na Linuxovom jadre. Microsoft úspešnému hackerovi navyše vyplatí odmenu 100 000 dolárov, informuje portál The Verge.

Operačný systém Azure Sphere od Microsoftu je primárne určený pre zariadenia IoT. Dokáže fungovať na špecializovaných čipoch, čím je vhodný práve na takýto spôsob využitia. Systém má za úlohu zabezpečiť, aby zariadenia IoT fungovali izolovane, čím sa zvyšuje ich bezpečnosť.

Aby si bol Microsoft úplne istý zabezpečením operačného systému, vyhlásil „súťaž“ o to, či sa niekomu podarí prelomiť jeho zabezpečenie. Program bude spustený 1. júna a potrvá až do 31. augusta.

Ak sa hackerom podarí prelomiť zabezpečenie subsystému Pluton alebo dôjde k narušeniu ochrany Secure World, osoba, alebo skupina, ktorej sa to podarí, dostane lákavú odmenu 100 000 dolárov, čiže v prepočte 92 500 €.

Ako informuje portál ZDnet, súťaž je zameraná iba na hľadanie chýb priamo v systéme Azure Sphere. Hackeri, ktorí nájdu bezpečnostné chyby mimo Azure Sphere, teda napríklad v samotnom cloude, si môžu uplatniť odmeny za ich nájdenie cez verejný Azure Bounty Program. Pri pokusoch o prelomenie zabezpečenia môžu hackeri využívať iba softvérové prostriedky, na akékoľvek fyzické útoky sa odmeny nevzťahujú.

IoT zariadenia sú podľa odborníkov aktuálne na začiatku obrovského rozmachu a v najbližších desaťročiach sa s nimi budeme stretávať na každom kroku. Microsoft preto pochopiteľne v tejto oblasti nezaháľa a snaží sa, aby bol ich systém pripravený čeliť nástrahám, ktoré budú po rozšírení segmentu na zariadenia číhať.

Microsoft už v minulosti vyhlásil niekoľko podobných súťaží, v ktorých hackerov žiadal, aby v systémoch našli chyby či prelomili zabezpečenie. Podobne to urobil aj Apple, ktoré otvorilo program hľadania chýb pre všetky svoje operačné systémy. V prípade Applu sa najvyššia odmena za nájdenie chyby pohybuje až na úrovni jedného milióna dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP