Základný antivírus pre Windows 10 sa prednedávnom dočkal aktualizácie, ktorá však paradoxne otvorila dvere hackerom, ktorí môžu vďaka omylu Microsoftu sťahovať do zariadenia súbory zo vzdialených adries. Program, ktorý má zariadenia s týmto systémom chrániť pred hrozbami, sa tak stal nástrojom, ktorý môžu útočníci zneužiť a infikovať počítač škodlivými súbormi, informoval Bleeping Computer.

Microsoft spravil v poslednom čase vo vlastnom antivíruse pre Windows 10 viacero zmien. Používateľom ho už neumožní natrvalo vypnúť bez toho, aby mali nainštalovaný iní antivírusový program. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Windows Defender umožňuje sťahovať aj infikované súbory

Vývojári však priniesli do Defendera aj niekoľko nových zmien, ktoré mali zlepšiť jeho fungovanie, no miesto toho otvorili dvere hackerom.

Príkazový riadok pri spustení MpCmdRun.exe totiž umožní sťahovanie súborov z iných lokalít, čo môžu zneužiť útočníci pri infikovaní zariadení škodlivým kódom.

Týmto „vylepšením“ sa tak Windows Defender zaradil na zoznam programov, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť systému Windows 10. Problém objavil bezpečnostný výskumník Mohammad Askar, ktorý odhalil, že príkazový riadok pre tento program po novom obsahuje aj príkaz „DownloadFile“ pre sťahovanie súborov.

Nenechaj si ujsť
Známy výrobca notebookov potvrdil chyby v update Windows 10. Počítače trápi BSoD a veľa ďalších problémov

Samotné súbory je možné potom stiahnuť do zariadení pomocou príkazu „MpCmdRun.exe -DownloadFile -url [URL adresa] -cesta[cesta pre uloženie súboru]“. Podľa portálu Bleeping Computer je možné tento príkaz využiť vo Windows Defenderi vo verzii 4.18.2007.9 a 4.18.2009.9. Týmto spôsobom tak môže dochádzať aj k sťahovaniu infikovaných súborov.

Našťastie, súbory obsahujúce škodlivý kód dokáže Defender po stiahnutí odhaliť, no nie je isté, či rovnakým spôsobom ochránia systém aj ostatné antivírusy. Pokiaľ by tak ostal stiahnutý súbor nepovšimnutý, útočníci môžu týmto spôsobom napadnúť zariadenia s Windows 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom