Naše hlavné mesto má svoje svetlé, no zároveň aj tienisté stránky. V súčasnosti sa niekde na pomedzí pohybuje jeho MHD-čka. Tá neustále vylepšuje svoje služby a postupne inovuje vozový park, ktorý je na tom čoraz lepšie.

Napriek tomu sú však mnohí cestujúci s ponúkanými službami dopravného podniku nespokojní. Pre túto nespokojnosť sa dokonca niektorí z nich rozhodli, že prestanú platiť za cestovné a budú mestskou hromadnou dopravou cestovať zadarmo. Takíto čierni pasažieri však, samozrejme, nechcú riskovať, že by ich pri podvodoch načapal revízor. Preto sa teda uchýlili k prefíkanému podvodu, ktorý úzko súvisí s SMS lístkami. Pomocou nich môžu obyvatelia, ale i návštevníci Bratislavy, cestovať mestskými linkami legálne už niekoľko rokov.


zdroj fotografie: Facebook/Dopravný Podnik Bratislava

Ako však upozornila televízia TA3, cestovné lístky zaplatené pomocou SMS správ sa začali vo veľkom zneužívať. Po objednaní takéhoto lístka totiž zákazníkovi príde potvrdzujúca SMS obsahujúca čas platnosti ako aj niekoľkomiestny kód, pomocou ktorého revízor overuje jeho pravosť. Na tom by nebolo nič zlé, keby sa tieto potvrdzujúce SMS-ky nezačali vo veľkom zdieľať na jednu Facebookovú stránku, ktorá je bratislavskej MHD-čke venovaná. Podvodníkom teda stačí jednoducho skopírovať text takejto textovej správy do svojho smartfónu, otvoriť nemenovanú mobilnú aplikáciu a do nej spomínaný text vložiť.


zdroj fotografie: Screenshot/Kristián Hrušovský

Ďalej treba už len vyplniť telefónne číslo odosielateľa danej SMS správy a voilà, falošný SMS lístok je na svete. V reportáži spravodajskej televízie sa k tejto skutočnosti vyjadrila mladá študentka, ktorá takúto finančne výhodnú dopravu vyskúšala na vlastnej koži. Zdieľaný lístok jej údajne nespôsobil žiadne neočakávané komplikácie, a to dokonca ani po kontrole revízorom. Hovorkyňa dopravnej spoločnosti, Adriana Volfová, však v oficiálnom vyjadrení k tomuto problému prezradila, že podvodníkov môžu jednoducho odhaliť.

„Máme technické možnosti, ktoré dokážu odhaliť falošný alebo skopírovaný SMS lístok.“

Nanešťastie však vo svojom stručnom vyjadrení bližšie neuviedla, akým spôsobom k odhaleniu falošných lístkov dochádza. Revízor totižto má právo na overenie všetkých dát SMS lístka, no právo na prehliadanie celého smartfónu a všetkých nainštalovaných aplikácií, samozrejme, nemá. Napriek tomu, že spôsob odhalenia podvodníkov nepoznáme, je z tejto situácie veľmi jednoduché východisko, a to naďalej si regulérne platiť za služby ponúkané dopravným podnikom. Jednoeurový SMS lístok totiž za 50 alebo 70-eurovú pokutu jednoznačne nestojí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú