Napriek tomu, že na Slovensku je elektromobilita či ekologická doprava stále len na úplnom začiatku, čoraz častejšie sa do tohto systému snažia zapájať viaceré mestá. Len pred dvoma dňami sme informovali o ďalšom meste, ktoré sa po Bratislave, Košiciach či Žiline pridá k bikesharingu a máme tu hneď ďalšie krajské mesto, ktoré sa snaží napredovať v tejto oblasti.

Reč je o metropole stredného Slovenska – Banskej Bystrici, ktorého obyvatelia môžu zdieľanie áut či bicyklov zatiaľ len závidieť susedným mestám. Na druhej strane sa však Banskobystrická samospráva zameriava už niekoľko rokov na aktivity, ktoré sú zamerané na udržateľnú mobilitu a pred pár dňami došlo k otvoreniu prvého cyklostanovišťa, informuje hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

Prečítajte si tiež!
Prečo nutne potrebuje Bratislava to, čo Česi už dávno majú v systéme verejnej dopravy?

Projojekt s názvom MOVECIT, ktorý je zameraný na tvorbu plánov mobility sa mestu Banská Bystrica podarilo zrealizovať v spolupráci s Nadáciou Ekopolis a hlavným cieľom je ukázať výhody udržateľnej dopravy, ale aj motivovať občanov, aby uprednostnili MHD či bicykle pred autami. Vďaka tomu by mohlo výrazne dôjsť aj k zníženiu emisií CO2.

Podľa primátora Jána Noska je zo strany ľudí záujem o ochranu životného prostredia a cyklotrasy, nakoľko je v súčasnosti na cestách čoraz viac motorových vozidiel. Budovanie cyklotrás predstavuje zložitý proces, avšak mesto na tom usilovne pracuje a podporuje projekty, v rámci ktorých obyvatelia vymenia auto za MHD či bicykel.

Banskobystričanov, ale aj návštevníkov mesta preto určite poteší novovybudované cyklostanovište, ktoré je situované pri železničnej stanici. Cyklostanovište pozostáva z cykloboxov a prístrešku s klasickými stojanmi (miesto pre 12 bicyklov), ale disponuje aj nabíjačkou pre e-biky, verejnou pumpu či úložnými uzamykateľnými skrinkami. Boxy na bezpečné odkladanie bicyklov budú fungovať  na princípe kreditnej karty či mincí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom