Bezpečnosť je na prvom mieste. Aj, preto sociálna sieť Facebook zdieľala na svojej internetovej stránke správu, v ktorej nám predstavuje budúce plány s aktiváciou štandardného end-to-end šifrovania (E2EE) pre aplikáciu Messenger.

Spoločnosť Meta, pod ktorú Messenger patrí, uviedla, že počas tohto týždňa začala s testovaním funkcie medzi prvými používateľmi.

Ako dopĺňa The Verge, Facebook už dnes umožňuje na niektorých trhoch zapnúť end-to-end šifrovanie správ, avšak túto možno používa iba minimum ľudí.

Sociálna sieť teda chce, aby sa z tohto druhu šifrovania stal štandard, čo by zásadne zvýšilo bezpečnosť. Aplikáciu Messenger v súčasnosti používa viac ako 1 miliarda aktívnych používateľov z celého sveta.

Medzičasom sa však objavili správy, ktoré naznačujú, že s end-to-end šifrovaním môžu mať problém niektoré krajiny. Ide o to, že E2EE znemožňuje nahliadať do obsahu chatu používateľov aj orgánom činnom v trestnom konaní.

Presnejšie povedané, ani Meta by prípadným požiadavkam súdu nemohla vyhovieť, no na druhej strane by sa ku nim nemali dostať ani hackeri či iné nežiadúce osoby.

Štandardné end-to-end šifrovanie dorazí do aplikácie Messenger už na budúci rok

Facebook Messenger
Messegner

Aj keď sa v minulosti sociálna sieť Facebook vyjadrovala, že bude mať problém so zavádzaním end-to-end šifrovania do aplikácie Messenger z dôvodu jej obrovskej popularity, ukazuje sa, že by to mohla už čoskoro zvládnuť.

Toto tvrdenie vychádza zo samotnej potreby používateľov, ktorí požadujú čoraz väčšiu ochranu súkromia a zabezpečenia na internete. Facebook vo svojej správe doplnil, že v súčasnosti je na dobrej ceste a štandardné E2EE by sa do apky mohlo dostať už v priebehu roka 2023 pre všetkých používateľov.

Aby toho nebolo málo, sociálna sieť tiež oznámila, že pracuje na novej funkcii, ktorá bude šifrovať aj cloudové zálohy histórie chatu.

Tie budú k dispozícii pre tých, ktorí napríklad stratia telefón a budú si chcieť obnoviť históriu správ na svojom novom zariadení. Ani v tomto prípade by však Facebook nemal mať žiaden prístup k obsahu úložiska, takže funkcia bude maximálne bezpečná a anonymná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP