banner-mi5Tento rok boj o najvýkonnejší čipset MediaTek prehral pod tvrdou konkurenciou Qualcommu Snapdragon 820. Čínsky výrobca sa však nevzdáva a už budúci rok príde na trh s novým Heliom X30. Tentokrát si prvenstvo skúsi poistiť aj vylepšeným Heliom X35.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Parametre MediaTeku Helio X30 už nejaký ten čas poznáme. Vieme, že bude obsahovať zatiaľ najvýkonnejšie procesorové jadrá určené pre mobilné zariadenia, ARM Cortex-A73 Artemis, s architektúrou ARMv8-A. Týmto dvom jadrám Cortex-A73 s taktom 2,8 GHz budú v rámci technológie big.LITTLE asistovať aj 4 jadrá Cortex-A53 s taktom 2,2 GHz a 4 jadrá Cortex-A35 s taktom 2 GHz. To všetko by malo byť vyrábané 10 nm technológiou, ktorá pre MediaTek predstavuje ďalší veľký skok, nakoľko starší model Helio X20 prišiel ešte so starou 20 nm technológiou.

Podobne ako pri MediaTeku Helio X25, aj tu môžeme teda očakávať príchod verzie X35. X25-ka sa niesla v znamení zvýšenia maximálnej frekvencie pre procesorové jadrá a grafický akcelerátor. Potenciál pre vylepšenie je tu však oveľa menší, nakoľko najvýkonnejšie jadrá už budú pracovať na svojom konštrukčnom maxime 2,8 GHz.

Helio-x300-announced

Vylepšenie na 3 GHz je z toho dôvodu menej pravdepodobné. Možno sa znovu dočkáme zlepšenia grafického čipu. Helio X30 príde s výkonnou grafikou PowerVR 7XT. Tu už menší potenciál vylepšenia existuje, no všetko ukáže až čas. Masová produkcia 10 nm čipsetov je stále ďaleko a na prvé zariadenia si musíme počkať do roku 2017. O každom pokroku vás budeme naďalej informovať.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
91%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
9%
Neznášam to
0%
O autorovi
Juraj Vasek
Som študent Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Venujem sa výrobe programov a webových stránok. Vlastnil som mobily ako iNew V3, Doogee DG550 a UMI Zero, Elephone P9000 a veľa ďalších. Aktuálne používam Xiaomi Mi5. V prípade akýchkoľvek otázok sa ma nebojte kontaktovať na [email protected]