Kým väčšina automobiliek dnes vplyvom prísnych EURO noriem tlačí objem motorov smerom nadol, Mazda si ešte stále zachováva svoju tvár a v jej ponuke môžme nájsť aj 2,5 litrový atmosférický benzínový motor (CX-5), ktorý by sa dal označiť aj raritou. 

Automobilky postupne prechádzajú na čoraz nižšie objemy, kde sa výkon nahrádza inými metódami a veľkoobjemové atmosféry by si v katalógoch automobiliek hľadal už len pomerne ťažko. Ak sa aj nejaký takýto motor vyskytne, väčšinou je mimo finančné možnosti záujemcu, nakoľko motory s viac ako štyrmi valcami a veľkým objemom sú vo väčšine prípadov doménou prémiových modelov.

Mazda Vision Cupé ako budúcnosť japonskej automobilky vyzerá po vzhľadovej stránke excelentne, Mazda

Iným príkladom je však Mazda, ktorá stále ponúka aj motory s veľkým objemom, pre ktorých je turbo neznámym pojmom. To však nie je všetko. Vyzerá to tak, že Mazda sa plánuje presunúť medzi prémiové značky a na začiatok by mala predstaviť vlastný rádový šesťvalec, informuje portál Jalopnik.

Športová a príťažlivá

Týmito slovami opisuje automobilka napríklad novú Mazdu 3 Hatchback/Sedan, ktorá v sebe skrýva vyššie spomínaný motor s novou technológiou Skyactiv, o ktorom môžeme s pokojným svedomým prehlásiť, že je o niečo ekologickejší ako bežné spaľovacie motory. Presnejšie Mazda uvádza až o 15 % úspornejšie fungovanie či o 15 % lepší ťah v nižších a stredných otáčkach. Skôr než prejdeme k samotnému motoru a technickým špecifikáciám za zmienku určite stojí aj výbava, ktorá je viac než pestrá.

V rámci bezpečnosti nechýbajú viaceré vychytávky, ktoré ale zväčša vidíme len vo vyšších stupňoch výbavy, nová 3-ka ich má v základe. V Mazde 3 tak vodičovi napomáha napríklad sys­tém na udržanie jazd­ného pruhu, funkcia ro­zoznávania do­pravných zn­ačiek, sys­tém pre stráženie po­zornosti vodiča, ad­aptívny tem­po­mat či Smart City Break Sup­port spolu s detekciou chodcov.

Automobilka v tomto prípade stavila na bezpečnosť, v rámci ktorej došlo k viacerým vylepšeniam a zaručená je vraj ochrana nielen zvonku, ale aj zvnútra. Bezpečnosť má na starosti balíček technológie i-ACTIVSENSE či nová karoséria Skyactiv, ktorá disponuje prstencovou konštrukciou a absorbuje tak lepšie nárazy.

Okrem bezpečnosti je však kľúčovou vlastnosťou práve príťažlivosť, ktorej plusové body nahráva exteriér, ale aj interiér. Zaujímavým prvkom príslušenstva je 8,8-palcový širokouhlý stredový displej, ktorého jednoduché ovládanie zabezpečuje kruhový ovládač či zvukový systém Bose s 12 reproduktormi.

Mazda 3 Hatchback/Sedan je na výber v  2 variantoch, pričom lacnejšia verzia G122 začína na cene od 19 990 € a drahšia výbava Plus je k dispozícii už od 21 190 €, u verzie Plus si zákazník môže vybrať zo 4 aktraktívnych paketov (Style, Sound, Safety, Luxury). Aktuálna ponuka pre náš trh obsahuje 2 benzínové motory s výkonom 122 a 180 koní a jednu naftovú verziu s manuálnou či automatickou prevodovkou a výkonom 116 koní.

Všetky motory je možné kombinovať ako s manuálnou, tak s automatickou prevodovkou, revolučný motor SKY-X s výkonom 180 koní je k dispozícii s pohonom prednej nápravy aj všetkých štyroch kolies. Spotreba pri výkonejšej benzínovej verzii podľa oficiálnych údajov predstavuje kombinovanú hodnotu 4,3 l. Spotreba naftového motora je kombinovane okolo 4,9 l.

Pohon zadnej nápravy ako bonus

V budúcom roku Mazda oslávi 100 rokov od svojho založenia a na túto počesť má predstaviť novú platformu. Tej bude dominovať nová paleta motorov, ktoré budú poháňať zadnú nápravu. Spomínané motory majú prísť s novou technológiou Skyactiv-X a Skyactiv-D, o ktorých sme písali ešte v minulom roku. Ide o úplne novú technológiu, ktorá je efektívnejšia a prináša revolučný spôsob spaľovania v prípade benzínových agregátov. Tento motor už môžeš nájsť aj v novej Mazde 3, ktorá sa dá konfigurovať aj na našom trhu.

Ešte nie je známy celkový objem motorov, no rozhodne nebude malý. Ekologicky založených ľudí však ihneď napadne otázka šetrnosti k životnému prostrediu. Aj na to v Mazde myslia a ako ukazuje priložený snímok z prezentácie, nová platforma bude obsahovať aj 48V hybridný systém, ktorý by mal byť vytvorený spoločne s automobilkou Toyota. Zahrňovať má hybridy, aj plug-in hybridy, ktoré sa budú využívať hlavne v meste, kde je spotreba paliva a tvorba emisií najvyššia.

radový šesťvalec Mazda
Jalopnik

Na tzv. malú architektúru (menšie vozy) majú doraziť aj nové batérie. Nová generácia vozidiel sa očakáva v priebehu rokov 2020 – 2025 a vlajkové lode značky by mali vychádzať z konceptu Vision Cupé. Rozhodne sa je na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom