Windows je vynikajúcim miestom, kde dokážeš upustiť uzdu fantázii a v porovnaní s konkurenčnými operačnými systémami môžeš dosiahnuť ďaleko osobnejší zážitok.

K tomu sme dopomohli už v niekoľkých návodoch a tipoch, kde sme sa zamerali na registre alebo na iné funkcionality dostupné v rámci systému. Toto je ďalších 8 tipov, ako si vylepšiť každodennú prácu s počítačom.

Prispôsob príkazový riadok k obrazu svojmu

Ak sa radíš medzi technicky zdatnejších používateľov Windowsu, určite často používaš príkazový riadok. Vedel si však, že si jeho zovňajšok vieš vo veľkej miere upraviť? K takýmto možnostiam sa dostaneš prostredníctvom pravého kliku na hornej lište okna aplikácie a následným výberom poslednej možnosti v kontextovej ponuke.

Rázom sa otvorí jednoduchá ponuka s viacerými kartami, pomocou ktorých dokážeš upravovať zovňajšok príkazového riadku, meniť farbu pozadia a písma, zmeniť typ použitého fontu alebo zvýšiť priehľadnosť okna.

Bezprostrednou funkcionalitou týchto možností je aj nastavenie šírky a výšky natívneho zobrazovacieho poľa, čo oceníš najmä v prípade pravidelnejšieho zadávania dlhších príkazov.

Zjednoduš si písanie nezvyčajných symbolov pomocou aplikácie Character Map

O písaní špecifických symbolov alebo klávesových skratkách sme ťa už v minulosti informovali. Windows 10 má v sebe zabudovanú však ešte jednu vymoženosť skrytú v aplikácii Character Map.

Nájdi, kopíruj alebo zisti klávesovú skratku nezvyčajného symbolu

Tá odkryje komplexnú paletu znakov na jednom mieste, ktoré by si inak hľadal naprieč celým internetom. Nápomocnou súčasťou Character Map je možnosť okamžitého kopírovania znakov alebo voľba jedného z niekoľkých desiatok fontov.

Po otvorení rozšíreného menu sa naskytne možnosť filtrovania znakov v závislosti od verzie operačného systému alebo abecied svetových krajín, ale najmä aplikácia ukáže klávesovú skratku, ktorou je možné daný symbol alternatívne napísať.

Naplánuj si správanie programov

Task Scheduler je vynikajúci program zabudovaný vo Windowse, pomocou ktorého si môžeš naplánovať spúšťanie programov a mnoho ďalších algoritmov spríjemňujúcich každodenné aktivity.

V prípade naplánovania najjednoduchších úloh v prostredí programu Task Scheduler zvoľ na pravom paneli možnosť Create Basic Task. To ti otvorí používateľský prívetivý panel, kde si zvolíš názov, respektíve popis danej akcie a následne zvolíš, pri akej príležitosti sa má daná inscenácia spúšťať.

V poslednom kroku len odkážeš na .exe súbor požadovaného programu a všetko bude fungovať presne tak, ako si zadefinuješ. Po naplánovaní akcie v jej vlastnostiach nastav dodatočné správanie algoritmu, podmienky jeho spúšťania alebo alternatívne akcie v prípade, že daný proces pri prvom pokuse zlyhá.

Objav čaro vstavaného manažéra kopírovania

Windows 10 ponúka už od aktualizácie z roku 2018 používateľom manažér kopírovania uchovávajúci desiatky skopírovaných položiek. Okrem tejto pomoci však vstavaný Clipboard Manager v sebe skrýva jedinečnú funkcionalitu, ktorú mnohé alternatívy tretích strán ponúkajú len v prípade platených verzií.

Históriu kopírovania nájdeš v nastaveniach systému a po jej zapnutí sa zároveň naskytne možnosť aktivácie automatizovanej synchronizácie údajov zastrešenej Microsoft účtom. Clipboard Manager vyvoláš kombináciou klávesov Win + V a v histórii vedľa kopírovaného textu nájdeš aj obrázky, čo v prípade takýchto programov rovnako nebýva pravidlom.

Dosiahni vytúžený vzhľad Windows prehliadača pomocou jednoduchého programu

Dôvod, prečo milujeme a nedáme dopustiť na Windows, je jeho široká škála modifikovateľnosti. Zmeny vizuálu, ktoré nezvládne editácia registrov, tak zabezpečujú programy tretích strán.

FonTech

Vďaka OldNewExplorer dosiahneš minimalistickejšiu ponuku otvorených okien, bez nadbytočných možností editácie priečinkov a súborov. Rovnako môžeš zmeniť farebnú paletu prehliadača, zbaviť sa nepotrebných knižníc a zmeniť spôsob kategorizovania pevných diskov.

Zbav sa prebytočných funkcionalít prehliadača, ktoré nikdy nepoužiješ

Nevýhodou programu je jeho neprívetivé používateľské prostredie, kedy vytúžené rozloženie budeš musieť riešiť metódou pokus a omyl.

Inštaluj programy skrz ninite.com

Projekt ninite.com sa sústreďuje na prehĺbenie myšlienky zjednodušeného inštalovania základných programov. Na stránke nájdeš hneď niekoľko kategórií s užitočnými aplikáciami, z ktorých by si väčšinu mal mať vo svojej pracovnej stanici už dávno nainštalovanú.

Ninite.com ti stiahne všetky programy v jednom balíku

Na stránke ninite.com si z ponuky zvolíš všetky programy, ktoré požaduješ a následne po potvrdení možnosti portál sám vytvorí na mieru ušitý inštalačný program. Ten po stiahnutí spustíš a začne sa bezproblémová inštalácia všetkých zvolených programov.

Samozrejmosťou je transparentnosť inštalovaných programov, ktoré sú sťahované len z overených, a teda bezpečných zdrojov. Ninite.com tak vieš využiť nielen pri každodennej práci, ale aj pri prvotnej inštalácii nového operačného systému, kedy sa vyhneš zbytočnému navštevovaniu Google s prosbou o pomoc.

Navráť zaužívanú ponuku prepínania programov

Kombinácia kláves Alt + Tab patrí medzi najpoužívanejšie vo svojej kategórii. Prepínanie medzi programami a oknami je vynikajúcim pomocníkom šetriacim nejednému používateľovi drahocenné sekundy, ktoré by inak stratil pri klikaní myšou.

Legendárny prepínač úloh je späť

Pri prepínaní jednotlivých okien sme si museli zvykať už na niekoľko grafických dizajnov, ktoré s poslednými aktualizáciami majú tendenciu sa meniť aj niekoľkokrát počas jednej verzie. Preto už od nepamäti používame radšej jedno a rovnaké rozloženie, ktoré jednoduchým trikom dokážeš dostať aj do Windows 10.

Prejdi do nastavení registrov a nájdi cestu HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. V ľavom paneli klikni na priečinok Explorer a vytvor novú DWORD (32-bit) hodnotu s názvom AltTabSettings. Následne ju otvor a v políčku Value data zmeň hodnotu na 1. Po reštartovaní počítača sa ti tak pri stlačení klávesovej skratky Alt + Tab naskytne pohľad, aký si pamätáš z čias Windows XP.

Vypínaj systém najefektnejším možným spôsobom

Vypínanie systému posunutím lišty z vrchnej časti nepatrí len medzi efektné funkcionality operačného systému, ale aj medzi najjednoduchšie spôsoby, ako takúto akciu vykonať. Windows, žiaľ, neponúka túto možnosť v žiadnej sekcii nastavení.

Vypínať Windows zosunutím lišty dokážeš vytvorením jednoduchej skratky hocikde na ploche. Do lokácie, ktorá sa má zapnúť skratkou, zadaj výraz %windir%\System32\SlideToShutDown.exe a následne tieto nastavenia reprezentatívne pomenuj a ulož.

Vypínaj systém ako nikdy predtým

Po otvorení novovytvorenej skratky sa tak naskytne pohľad na zakrývajúcu oponu, ktorá po stiahnutí myškou až nadol vypne systém úplne rovnako ako skrz tradičnú ponuku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP