Čas vianočnej pohody a nekonečných opakovaní starých českých komédií sa blíži ku koncu. Ak sa chceš z vianočnej letargie do Nového roka naštartovať náhlym návalom adrenalínu, vybrali sme pre teba najlepšie horory, ktoré aktuálne nájdeš na streamovacích službách.

Hororová ponuka je na streamovacích službách Netflix a HBO Go viac než hojná, snažili sme sa však sústrediť na to najlepšie a zároveň najnovšie. Aj z tohto dôvodu vo výbere napríklad nenájdeš vynikajúci The Shining s Jackom Nicholsonom, Polgergeist alebo overenú klasiku v podobe nočnej mory z Elm Street. Výnimku sme urobili len v jednom prípade, malo to však dôvod.

Insidious: Chapter 2

Platforma: Netflix

Filmový tvorca James Wan, označovaný tiež ako novodobý kráľ hororu, v roku 2010 filmom Insidious jasne dokázal, že prezývku nezískal náhodou. Snímka s rozpočtom 1,5 milióna dokázala z kín vytrieskať necelých sto miliónov, čo talentovanému filmárovi naplno otvorilo brány k hollywoodskym trhákom. Prvý diel Insidious síce v ponuke Netflixu nenájdeš, krušné chvíle plné strachu a nervozity by ti však malo priniesť aj jeho pokračovanie.

V jeho centre sa opäť ocitá rodina Lambertových, ktorá je podozrivá zo záhadnej vraždy. Josh Lambert sa spolu s manželkou a dvomi deťmi vracajú do rodičovského domu, namiesto pokoja tu však nachádzajú len ďalšie trápenie a nevysvetliteľné úkazy. Lakačiek je síce menej ako v prvej časti, navyše je druhý diel okorenený aj občasným humorom, napriek tomu ti vybrané momenty husiu kožu určite naženú.

Halloween

Platforma: Netflix

Michael Myers už si v hororovej sérii Halloween užil krvavej zábavy celkovo v 11 filmoch, až na výnimku prvých dvoch a nedávneho reštartu však väčšina z nich nestojí za pozornosť. Práve originál z roku 1978 by ti mohol znepríjemniť pohodový večer, a to rovno z dvojice dôvodov. Aj po viac než 50-tich rokoch totiž stále ide o vynikajúci horor na čele s bezcitným vyčíňajúcim maniakom, ktorý naháňa hrôzu v momente, akonáhle nakloní hlavu vbok a pomalým krokom sa s nožom v ruke vyberie ku svojej obeti.

Druhým dôvodom, prečo stará klasika stojí za pozornosť je, že v ponuke Netflixu už nájdeš nájdeš aj posledný nakrútený diel v sérii s Jamie Lee Curtis, ktorý je priamym pokračovaním prvého filmu a nadväzuje na jeho udalosti. Ani týmto touto snímkou sa vyčíňanie Michaela Myersa nekončí, v pláne je totiž ešte dvojica ďalších filmov, ktoré by mali doraziť v rokoch 2021 a 2023.

Castle Rock

Platforma: HBO Go

Knihy Stephena Kinga patria medzi piliere hororového žánru, dielami slávneho spisovateľa sa pred dvoma rokmi inšpirovali aj tvorcovia zo spoločnosti Hulu a predstavili psychologickú hororovú minisériu Castle Rock. Tá si aj napriek kolísavej kvalite niektorých dielov našla slušnú divácku základňu a minulý rok sa dočkala citeľne kvalitnejšieho pokračovania.

Pripraviť sa môžeš na nepríjemnú mysterióznu atmosféru, pochmúrne prostredie aj čudné postavy, ktorým jasne dominuje hviezda hororového IT, Bill Skarsgård. Švédsky herec nemusí ani príliš hrať, stačí, že sa na obrazovke objaví a divák už má o zimomriavky postarané. Škoda len, že Castle Rock si kvalitu excelentných prvých dielov nedokáže udržať až do konca.

Don’t Breathe

Platforma: Netflix

Keď sa partička zlodejov rozhodne vykradnúť dom starého slepca, nemajú najmenšie potuchy o tom, aký strašný osud niektorých z nich stretne. Zo slepého veterána sa totiž vykľuje násilný sociopat s dokonalou znalosťou svojho revíru, v ktorom sa s návštevníkmi hrá ako s lovnou zverou. Nevítaných hostí rozhodne neplánuje nechať odísť, tešiť sa preto môžeš na 90 minút intenzívnej filmovej zábavy.

Nečakaný filmový hit z roku 2016 nie je ani tak hororom ako skôr poriadne hutným trilerom, vyčnievajúcim predovšetkým neopozeranou zápletkou a sympatickými postavami, ktorým budeš pri úteku z pekla skutočne držať palce. Okrem skvelých protagonistov vrátane hlavného záporáka poteší aj krátka minutáž, ktorá zabezpečuje extrémne úderné tempo až do prekvapivého záveru. Nevieme sa dočkať pokračovania.

It: Chapter 2

Platforma: HBO Go

Chudák malý Georgie už to má za sebou, desivý hvízdajúci klaun Pennywise však kožu nepredá tak lacno a vracia sa v pokračovaní hororového hitu IT. Návrat hlási aj sedmička členov Losers Club, ktorí už na svoje desivé zážitky medzičasom stihli zabudnúť, no pamäť im je v úvode filmu brutálne osviežená a desivé dobrodružstvo sa začína opakovať.

Podobne ako predchodca aj pokračovanie spolieha na nepríjemnú atmosféru, nevyspitateľného záporáka aj silné herecké zoskupenie. Jedinečný nádych 80-tych je však na škodu preč a nepomáha ani prepálená stopáž, ktorá sa blíži ku trom hodinám. Aj napriek nedostatkom je však pokračovanie IT slušnou zimomravou žánrovkou, ktorá síce nevystraší až kosť, no pohodovo sa pri nej rovnako cítiť nebudeš.

The Haunting of Hill House

Platforma: Netflix

Fanúšikov napätia a strachu by mohla zaujať aj nekonvenčná duchárska séria The Haunting of Hill House. Tá sleduje príbeh piatich súrodencov, ktorých strašia spomienky na ich bývalý domov. Seriál sa odohráva v dvoch časových rovinách a prostredníctvom spomienok ústredných postáv zobrazuje desivé udalosti, ktoré ich dohnali k náhlemu úteku zo svojho domova.

Neustále prepletanie medzi prítomnosťou a minulosťou núti diváka konštatne dávať pozor, jednotlivé skladačky do seba na konci príbehu dokonale zapadnú a výrazne sa podpisujú aj na vysokom hodnotení. Veľká popularita i kladné ohlasy sa dali zelenú aj ďalším pokračovaniam, posledné z nich na Neflix dorazilo len nedávno a čakať sa veru oplatilo. Druhá séria na Netflixe patrí medzi najsledovanejšie seriály uplynulého roka.

Countdown

Platforma: Netflix

Ak zrovna nemáš chuť triasť sa hrôzou, ale trochu napätia by si predsa len privítal, zaujať by ťa mohol minuloročný hororový počin Countdown. V zásade nejde o nič iné ako o duchovného nástupcu filmov ako Kruh, Zmeškaný hovor, Neutečieš či Vadí Nevadí, v ktorý tínedžeri musia bojovať so záhadným prekliatím a nájsť spôsob, ako sa vyhnúť brutálnej smrti.

Presne na tomto princípe je založený aj Countdown, ktorý do centra stavia aplikáciu odpočítavajúcu čas do smrti svojho užívateľa. Mladí jedinci, ktorí si appku nainštalujú do telefónu, si spočiatku myslia, že ide o nevinný žart, čoskoro sa však počty začnú zásadne redukovať a je čas postaviť sa smrti čelom. Countdown síce do žánru neprináša nič nové ani originálne, po ťažkom dni však občas práve takýto „vypinák“ môže padnúť vhod.

The Conjuring

Platforma: Netflix

Čo by to bol za výber, keby v ňom chýbal hororový počin desaťročia, The Conjuring. Desivá snímka Jamesa Wana má všetky ingrediencie, ktorými má kvalitný horor disponovať. Temnú mysterióznu atmosféru, nečakané ľakačky, inšpiráciu skutočným príbehom aj sympatickú úbohú rodinu, ktorá bola desaťročie terorizovaná nevysvetliteľnými silami.

Hororový veterán James Wan neľútostne graduje atmosféru a kto s čistým svedomím po dopozeraní povie, že s ním Conjuring nič nespravil, tak má nervy z ocele. Excelentný hororový počin sa dočkal aj pokračovania a na budúci rok má premiéru naplánovaný aj ďalší prídavok, na Netflixe však nájdeš len prvý diel. Aj ten by ale mal bohato stačiť k tomu, aby si sa v noci bál vystrčiť nohy z postele.

Ak ťa výber príliš nezaujal alebo si z filmových snímok už všetko videl, určite nevynechaj ani výber menej známych hororov na Netflixe, ktorému sme sa venovali v samostatnej téme. Máš naopak tip na dobrú duchárčinu, ktorú sme v zozname nespomenuli? Podeľ sa s ním aj s ostatnými a daj vedieť do komentárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP