O misii InSight, ktorá na červenej planéte pristála v roku 2018, sme tento rok už párkrát počuli. Jej súčasťou je malý „krtko“, teda sonda, ktorej úlohou je dostať sa hlboko pod marťanský povrch s cieľom odmerať teplotu planéty. Úspešne zahrabať sa mu podarilo ešte začiatkom augusta a NASA teraz informuje, že sondu už zahrnula celú pôdou, upozornil portál Kosmonautix na svojom Facebooku.

Vedci ďalej prisypávajú pôdu, vŕtať sa začne budúci rok

Napriek tomu, že od prvotného pristátia hlavnej sondy InSight na Marse uplynú 26. novembra už dva roky, vedeckému tímu z NASA sa jej 40-centimetrovú sondu určenú na meranie teploty podarilo úspešne zahrabať pod marťanský povrch až začiatkom augusta tohto roka.

Tomuto úspechu totiž predchádzali viaceré problémy, kedy sa „krtko“ najprv zasekol v pôde, na čo výskumníci reagovali zatlačením sondy hlbšie pomocou naberačky na robotickom ramene, a následne narazil na pôdu s konzistenciou cementu a granulami nečistôt, ktoré mu bránili v postupe. Vedci preto do diery prisypali ďalšiu pôdu, aby mala sonda pri vŕtaní lepšie trenie a mohla sa zavŕtať hlbšie a nakoniec sa im ju eventuálne podarilo dostať pod povrch celú.

Práve prisypávanie pôdy sa javí ako správny postup pri pomáhaní sondy zavŕtať sa hlbšie do povrchu. „Krtko“ bol totiž navrhnutý tak, aby sa okolo neho trela pri kopaní pôda, čo ho posúva ďalej do hĺbky. Bez tohto trenia sa len prešmykuje na mieste. Pôda, na ktorej pristála misia InSight, je však iná ako tá, s ktorou sa stretli prechádzajúce misie. Počas vŕtania sa často zlepí a vytvorí okolo sondy akúsi štruktúru.

NASA preto využíva naberačku na robotickom ramene na to, aby utľapkala a prisypávala na sondu ďalšiu pôdu, ktorá jej zabezpečí potrebné trenie pri následnom vŕtaní. Tento proces však bude trvať ešte zopár mesiacov a vedci očakávajú, že „krtko“ bude pokračovať s vŕtaním začiatkom budúceho roka.

„Som veľmi rád, že sme sa spamätali z neočakávaného vyhrabania na jar a dostali sme krtka ešte hlbšie. Chceme sa však ubezpečiť, že sa nad ním bude nachádzať dostatok pôdy na to, aby mu umožnilo samostatne vŕtať bez akejkoľvek pomoci robotického ramena,“ uviedol jeden z vedúcich inžinierov misie  Troy Hudson. 

Cieľom vedcov je dostať zariadenie do hĺbky minimálne 3 metre pod povrch planéty, aby mohla namerať presné teploty, pričom „krtko“ je schopný dostať sa až do maximálnej hĺbky na úrovni 5 metrov. Ostatné prístroje pozostávajúce zo seizmometra či meteorologickej stanice fungujú podľa predstáv a NASA vďaka nim dokonca pravidelne zverejňuje aj aktuálne počasie na mieste pristátia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú