Len pred malou chvíľou si veľa ľudí vydýchlo po tom, čo sonda InSight úspešne pristála na planéte Mars. Posledná misia na túto planétu v tomto roku tak vyzerá veľmi sľubne a nasledujúce dva roky sa môžme tešiť na hŕbu zaujímavých údajov, o ktorých sme teraz mali len malé poznatky.
Sonda InSight cestovala na červenú planétu viac ako pol roka, aby len pred pár minútami úspešne pristála na jeho povrchu. Celkovo pristátie trvalo 7 minút, pričom sa rýchlosť sondy v tak krátkom čase spomalila z viac ako 19 800 km/h na približne 8 km/h, čo zabezpečilo pristátie ako do bavlnky.
Každé pristátie je však veľmi náročný proces a akékoľvek zaváhanie by mohlo viesť k tragédii a veľmi rýchlemu ukončeniu celej misie. Preto aj ten prívlastok ‚‚7 minút teroru.’’ Zároveň pri vstupe do atmosféry bol posledný signál zachytený na riadiacom stredisku a 7 minút je čas, za ktorý sa dostane signál z Marsu na Zem. Počas zostupu tak inžinieri nemali takmer žiadne informácie a ostávalo sa len modliť za zdarný koniec.
Skúmať bude seizmickú aktivitu Marsu
Spoločne so sondou pristáli na planéte aj dva satelity Mars Cube One, s ktorými bude sledovať seizmickú aktivitu na povrchu planéty. Vybavená je viacero senzormi a meradlami, ktorými bude zisťovať, či vôbec nejaký tepelný tok ostal zachovaný. Na Marse totiž nie sú litosferické dosky, ktoré by sa hýbali a spôsobovali tak zemetrasenia. Ak sa nejaké na planéte vyskytujú, tak sú spôsobená hlavne pohybom magmy pod povrchom. Celý záznam živého vysielania z pristátia si môžeš pozrieť z videa nižšie.
Po ohlásení úspešného pristátia inžinieri neskrývali obrovskú radosť a niet sa čomu čudovať. Roky práce tak priniesli svoje ovocie a teraz už len ostáva čakať na to, aké údaje sa podarí sonde Insight získať. Dostupný je aj prvý záber z planéty, čo znamená, že sonda je v poriadku a môže začať svoju misiu.
My first picture on #Mars! My lens cover isn’t off yet, but I just had to show you a first look at my new home. More status updates:https://t.co/tYcLE3tkkS #MarsLanding pic.twitter.com/G15bJjMYxa
— NASAInSight (@NASAInSight) November 26, 2018
V tomto momente už sonda rozkladá svoje solárne panely a nič jej nebráni v začatiu. Rozhodne sa tak máme v nasledujúcich dvoch rokoch na čo tešiť a v prípade, že na Marse jedného dňa naozaj založíme kolóniu, tak je každý údaj o tomto vesmírnom telese nesmierne dôležitý.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle

ZAUJÍMAVÉ Unikátny „fotónový“ procesor výkonom tromfne aj najlepší čip Nvidie. Je stavaný špeciálne pre umelú inteligenciu

Spoluzakladal Neuralink s Muskom, teraz dostal šialený nápad. Máme technológiu na oživenie dinosaurov ako z Jurského parku

Oficiálne rozhodli. Google sa vyhol miliardovej pokute a Android „postavil“ legálne
Články, ktoré hýbu svetom

Uhlíková stopa ťažby bitcoinu v Číne niekoľkonásobne prevyšuje celé Slovensko. Nová štúdia ukazuje hrozivé údaje

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
