Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Novú snímku získanú sondou MRO, ktorá Mars obieha už od roku 2006, zverejnila americká vesmírna agentúra NASA už pred 13 rokmi. Na snímke zhotovenej kamerou HiRISE vedci našli akúsi čiernu dieru. Keďže do nej nesvieti Slnko, astronómovia môžu len hádať, čo sa ukrýva v jej hĺbkach. V pondelok 24. januára však zverejnila novú vizualizáciu snímky, ktorá vyvoláva viaceré otázky, informuje portál CNet.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) je planetárna sonda, ktorá červenú planétu skúma z obežnej dráhy už takmer 15 rokov. Odštartovala 12. augusta 2005 z Floridy, v marci ďalšieho roka dosiahla obežnú dráhu a stala sa treťou umelou družicou Marsu. Jej úlohou bolo zmapovať povrch za účelom lepšieho riadenia pristávacích modulov v budúcnosti. Misia mala pôvodne trvať len dva roky, ale neskôr bola predĺžená. Sonda MRO nesie viacero dôležitých prístrojov, ktorými zachytila aj túto zaujímavú snímku.

HiRISE/University of Arizona/NASA

Kamera HiRISE s vysokým rozlíšením zachytila obrázok, ktorý ukazuje čiernu dieru vo výraznom kontraste s jej presvetleným okolím. HiRISE tím na Arizonskej univerzite obrázok analyzoval a mierne upravil, čím vznikol druhý, vylepšený obrázok. „Dno jamy vyzerá byť pokryté jemným pieskom a klesá na juhovýchod,“ povedal výskumník Ross Beyer.

„Chcel som zistiť, či je to len izolovaná jama alebo to je niečo ako svetlík do tunela, podobne ako v lávových tuneloch na Havaji.“ PHoci ani na upravenom obrázku tunel nie je vidieť, podľa Beyera by mohol byť viditeľný z iného uhla.

Takto vyzerá farebne rozlíšený povrch Marsu. Červenou sú označené vrchy a modrou nížiny. Napravo je "sever" a naľavo "juh". NASA

Vedci majú totiž podozrenie, že pod povrchom Marsu sa nachádza sieť vulkanických jaskýň, ktoré by mohli byť fascinujúcimi objektami záujmov nielen pre rovery, ale v budúcnosti aj pre ľudských výskumníkov. Diera, ktorú MRO skúma, by mohla byť akousi vstupnou bránou do podsvetia. Slovo „podzemie“ je pre totiž svet pod povrchom Marsu nepresné.

Rover Curiosity pred ôsmimi rokmi a dnes. Imgur

Mars je nepochybne veľmi zaujímavé územie. Ľudia tam zatiaľ neboli, a preto o ňom takmer nič nevieme. Na povrchu planéty však už teraz pracujú viaceré rovery – Spirit, Opportunity, či Curiosity sú výbornými príkladmi. Elon Musk chce dokonca v rámci kolonizácie vyslať na Mars do roku 2050 až milión ľudí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú