Významný objav tímu NASA a vedcov z roveru Curiosity prináša nový pohľad na dávnu históriu Marsu. V kráteri Gale sa podarilo identifikovať ložiská sideritu, minerálu, ktorý vzniká iba v prítomnosti vody a oxidu uhličitého. Tento fakt naznačuje, že Mars kedysi disponoval hustejšou atmosférou, bohatou na CO₂, a mohol vytvárať podmienky vhodné pre život. Na tému upozornil portál Phys.

Ako sa Mars zmenil z teplej a vlhkej planéty na studený a suchý svet?

Objav publikovaný v prestížnom časopise Science má zásadný vplyv na naše chápanie klimatických podmienok a zmien na Marse. Vedúci výskumu Ben Tutolo z Univerzity v Calgary označil nález sideritu ako „prekvapivý a dôležitý prelom“ v poznaní geologického a atmosférického vývoja Marsu. Tím analyzoval údaje z troch rôznych vrtov v oblasti Mount Sharp, kde sa ukázalo, že vrstvy bohaté na sírany obsahujú významné množstvá sideritu.

NASA

Zistenia naznačujú, že kedysi bola marťanská atmosféra natoľko hustá, že umožňovala existenciu kvapalnej vody na povrchu. Podľa Tutola ide o dôkaz, že uhličitany sa mohli formovať už v období, keď bol Mars teplejší a vlhší. Postupným stenčovaním atmosféry sa však oxid uhličitý z ovzdušia viazal na minerály a ukladal sa do hornín. Tento proces mohol prispieť k dramatickému ochladeniu planéty a strate jej obývateľnosti.

Nálezy vysoko rozpustných solí a podobných usadenín na rôznych miestach Marsu podporujú hypotézu o tzv. „veľkom vysychaní“ – postupnej transformácii z vlhkej planéty na studený, prašný svet bez stabilnej atmosféry.

Krehkosť obývateľnosti a lekcie pre klimatické riešenia

Podľa Tutola má výskum Marsu presah aj do nášho sveta. „Skúmanie mechanizmov tvorby týchto minerálov na Marse nám pomáha pochopiť, ako ich môžeme využiť aj na Zemi – napríklad na záchyt antropogénneho CO₂ ako nástroj v boji proti klimatickým zmenám,“ vysvetľuje vedec.

NASA / JPL-Caltech / MSSS

Zároveň ide o silnú pripomienku toho, aká krehká je schopnosť planéty podporovať život. „Najpozoruhodnejšie na Zemi je, že je obývateľná a bola ňou už aspoň štyri miliardy rokov,“ dodáva. „Niečo sa stalo Marsu. Zistenia NASA potvrdzujú, že uhlík sa ukladal do hornín, čo mohlo spôsobiť stratu atmosféry a koniec života na Marse – na rozdiel od Zeme.“ Tento rozdiel podľa neho stojí za hlbšie skúmanie – a zároveň môže slúžiť ako varovanie, že aj malá zmena atmosféry môže mať obrovské následky

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP