Senátor USA za štát Oregon – Ron Wyden predstavil novú verziu zákona o ochrane súkromia, ktorý má ešte viac chrániť osobné údaje Američanov a tvrdo potrestať každého, kto ich zneužíva – píše Futurism. Platiť to má aj na riaditeľov technologických spoločností, bez výnimky. Ak by po jeho schválení stál Mark Zuckerberg pred súdom z predania dát Cambridge, zrejme by sa to neskončilo len pri pokute, ale dnes by sedel za mrežami. 

Wyden reagoval konkrétne aj na Zuckerberga a na jeho adresu sa vyjadril, že dovtedy nebude brať súkromie Američanov vážne, pokiaľ to pre neho nebude mať osobné následky. Zákon nesie názov Mind Your Own Business a sľubuje používateľom možnosť zrušiť zber ich osobných údajov len jedným kliknutím. Vyžaduje tiež, aby všetky spoločnosti boli v zbere a ochrane osobných údajov transparentné a dotknuté osoby by mali vedieť, aké informácie sa o nich zhromažďujú, čo sa s nimi deje a kto má k nim prístup – píše portál Motherboard.

Tvrdé pokuty, až väzenie

Návrh zákona umožní ukladať pokuty až do výšky 4 % ročných príjmov spoločnosti. Ak by náhodou riaditelia spoločnosti o predávaní či inom zneužívaní údajov klamali, bude im navyše hroziť väzenie na 10 až 20 rokov. Spoločnosti budú zaviazané analyzovať ich algoritmy, ktoré spracúvajú údaje, čo zahrňuje analýzu presnosti, spravodlivosti, zaujatosti, diskriminácie, súkromia či bezpečnosti. Dôraz je kladený hlavne na predávanie údajov spoločnostiam, ktoré sa špecializujú na cielené reklamy.

@RonWyden/Twitter

Zákon ešte nevstúpil do platnosti a zrejme sa tak skoro ešte nestane. Ostáva však veriť, že bude úspešnejší ako skoršie pokusy v roku 2016 či 2017, ktoré nakoniec skončili doslova v koši a k ich naplneniu nedošlo. Je nutné tiež dodať, že súčasný zákon v USA o ochrane údajov je ešte z roku 1998 a odvtedy došlo k výraznému pokroku nielen v oblasti technológií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom