Zákazníci v Portugalsku, Austrálii a niektorých ďalších krajinách zažili šok po tom, čo požiadali predajcu o nacenenie výmeny batérie v ich vozidle Nissan Leaf. Suma za výmenu sa pohybovala v desiatkach tisíc eur a výrazne tak prekročila zostatkovú cenu vozidla – píše Daily Mail. 

Väčšina ľudí sa v prípade elektromobilov bojí dvoch vecí. Vybitia batérie v tej najmenej vhodnej chvíli a momentu, kedy budú musieť vymeniť batériu za novú.

Ako každý diel, tak aj batéria sa časom opotrebuje, čo sa prejavuje v postupnom znižovaní dojazdu na jedno nabitie. V druhom prípade síce batéria vydrží pomerne dlho, no ak si odmyslíme firmy a podnikateľov, tak väčšina ľudí vlastní auto 10 a viac rokov.

Daniel Myall/CC

V prípade Nissanu Leaf je strata kapacity batérie pomerne rýchla a možno hovoriť až o 20 % za 5 rokov (v prípade staršieho, 24 kWh článku). Samotná automobilka pritom deklaruje minimálne 66 % kapacitu po dosiahnutí hranice 100 000 km/8 rokov, podľa toho, čo nastane skôr. Degradácia 30 kWh je podľa výskumu ešte vyššia a výrazný prepad je možné badať už od začiatku.

Oplatí sa výmena batérie?

V prípade, ak sa vozidlo používa ako taxík či na rozvoz jedla, dosiahnuť takýto nájazd nie je problém ani v priebehu 1 – 2 rokov. Nakoľko ide ešte o stále pomerne nové auto, po znížení kapacity sa ako rozumné riešenie môže zdať výmena batérie za novú, ktorá autu dodá vlastnosti ako na začiatku.

V domácom Japonsku sa cena repasovanej 24 kWh batérie pohybuje na úrovni 2280 €, pričom nová stojí približne dvojnásobok. Portál InsideEvs ale prišiel so šokujúcim príbehom viacerých majiteľov Nissanu Leaf, ktorí si chceli vymeniť batériu, no výrobca od nich požadoval sumu až 30 000 €, čo výrazne prevyšuje samotnú hodnotu ich vozidiel.

AutoExpert

Prvý prípad sa odohral v Portugalsku, kde si Paulo Ribeiro chcel vymeniť batériu na svojom Nissane z roku 2014. Zatiaľ čo nové vozidlo dokázalo na jedno nabitie prejsť až 210 kilometrov, dnes je dojazd ledva 60 km. Ak by výmenu spravil, musel by zaplatiť približne 24 600 € a navyše aj cenu práce. Trhová cena jeho vozidla je pritom polovičná.

Nissan

Podobne dopadol aj Philip Carlson z Austrálie, ktorý vlastní Nissan Leaf z roku 2012. Ten momentálne nedokáže prejsť viac ako 40 km, nakoľko jeho batéria je v dezolátnom stave. Po tom, čo sa opýtal v Nissane na cenu výmeny batérie, ostal poriadne zaskočený. Predajca od neho požadoval rovnako vysokú cenu na úrovni približne 30 000 €. To je výrazne vyššie, než bolo na začiatku deklarované. Za podobnú sumu sa pritom pohybujú autá vyššej strednej triedy.

Ceny majú klesnúť

Podľa všetkého ide o oficiálne ceny, ktoré by mali platiť aj na ostatných svetových trhoch. Dôvodom tak výrazného navýšenia majú byť bližšie nešpecifikované vonkajšie faktory. K opätovnému znižovaniu by malo dôjsť k novembri, no Nissan bližšie informácie nezverejnil.

Nissan

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP