Pozeranie videí na YouTube mnohokrát dokážu prekaziť otravné reklamy. Bez predplatného YouTube Premium sa vo videách stretneme niekedy s naozaj veľkým množstvom reklamných spotov. Pre prehliadače však existujú aj rôzne doplnky, no jeden z používateľov na diskusnom fóre Reddit odhalil omnoho jednoduchšie riešenie. Pomocou rýchlej úpravy URL adresy YouTube v prehliadači sa tak dokážeme vyhnúť reklamám pri akomkoľvek videu. Stačí použiť tento trik, informuje Android Police.

Poznáš ten pocit, keď si pustíš video na YouTube a ešte pred jeho prehratím ťa privítajú krátke alebo aj niekoľkominútové reklamy? Čakať na odpočet, pokým budeme môcť reklamu preskočiť, dokáže byť poriadne otravné.

V niektorých prípadoch už YouTube dokonca ani nepovoľuje preskočenie reklám. Používateľov miesto toho neprestajne otravuje ponukou na predplatné pre Premium účet. Existuje však riešenie, ako sa reklám zbaviť, a to aj bez doplnkov pre prehliadače.

Jednoduchý trik, ktorý ťa zbaví reklám na YouTube

Prednedávnom sa totiž na fóre Reddit objavil užitočný „lifehack“ od jedného používateľa, ktorý odhalil, ako sa dá reklám v YouTube videách zbaviť. Stačí pritom upraviť URL adresu a otravné reklamy rázom zmiznú z každého videa.

Používateľ sa využitím tohto triku nestretne s reklamou na začiatku, ale ani v priebehu prehrávania. Ako na to? V URL adrese totiž stačí pridať obyčajnú bodku za doménu a problém je vyriešený. Na smartfónoch tento trik funguje iba pri YouTube v prehliadači pri zobrazení desktopovej verzie.

Obyčajná URL adresa na YouTube:

youtube.com/watch?

YouTube video bez upravenej URL adresy s reklamou. Zdroj: Screenshot/YouTube

Upravená URL adresa na YouTube, ktorá odstráni reklamu:

youtube.com./watch?

YouTube video s upravenou URL adresou sa zobrazí bez reklamy. Zdroj: Screenshot/YouTube

Po pridaní bodky za názov domény sa YouTube zobrazí bez prihláseného účtu používateľa a v základnom nastavení. Nebudú k dispozícii sledované kanály a prostredie sa vráti (v prípade, že využívaš tmavý režim) späť do bieleho režimu. Pokiaľ by sa chcel používateľ prihlásiť na takejto upravenej adrese do svojho účtu, automaticky sa opäť dostane na bežnú URL adresu bez pridanej bodky.

Takýto trik teda neposlúži pri bežnom pozeraní videí, koniec koncov sa nebudú zaznamenávať ani do histórie a nie je možné v takomto režime dať ani odber na kanály. V prípade dlhších videí plných reklamy však bude úprava URL adresu užitočná a používateľ si môže pozrieť celé videá bez prerušenia.

Dá sa však predpokladať, že YouTube už o tomto triku vie a čoskoro upraví prehrávanie tak, aby ho nebolo možné využiť. Reklamy sú totiž dôležitým zdrojom príjmov nielen pre spoločnosť, ale aj pre samotných tvorcov.

Trik funguje aj na iných webových stránkach

Používateľ na Reddite, ktorý tento trik odhalil, vysvetľuje, že ide o celkom častý prípad, kedy weby zabudnú normalizovať názov hostiteľa, obsah je stále dostupný, avšak názov hostiteľa sa nezhoduje s prehliadačmi.

Nie sú však dostupné súbory cookies a CORS (Cross-origin resource sharing) pre zdieľanie zdrojov webovej stránky pre aplikácie na inej doméne nefunguje. Kvôli tomu je trik s URL adresou možné využiť aj na niektorých weboch a zbaviť sa tak reklám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom