Maďarsko plánuje vybudovať v severozápadnej časti krajiny plne uhlíkovo neutrálne mesto. Nemecká investičná spoločnosť FAKT do projektu, ktorý by mohol vytvoriť až 5000 pracovných miest, investovala miliardu eur.

Projekt Hegyeshalom-Bezenye za 1 miliardu eur v severozápadnom Maďarsku má veľkosť približne 3,3 kilometra štvorcových a bude mať plnú občiansku vybavenosť ako školy a obchody, povedal spoludeveloper projektu EON SE a nemecká spoločnosť FAKT AG.

Uhlíkovo neutrálne mesto bude fungovať najmä zo slnečnej energie a bioplynu a vytvorí až 5 000 stálych pracovných miest v skleníkovom podniku, píše Futurism. FAKT a jeho partneri hovoria, že projekt má slúžiť aj ako model pre iné mestá v celej Európe, vrátane prechodu regiónov závislých na uhoľnej energii na čistú.

Po dokončení získa mesto približne 1 000 domov, hotely, železničnú stanicu, nákupné centrum a školy. Projekt taktiež stavá na udržateľnej vodohospodárskej politike, ktorej cieľom je zabrániť znižovaniu hladiny vody v pôde.

Chladenie bude dodávané prostredníctvom geotermálnych elektrární. Okrem posilnenia produkcie paradajok, papriky a baklažánu, bude súčasťou projektu najväčšia stanica vnútrozemského rybolovu v Európe, píše Bloomberg.

„Dúfame, že sa z neho stane jeden z orientačných bodov Európy,“ uviedol maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy pre Deutsche Welle. „Táto investícia je najväčším a najkomplexnejším poľnohospodárskym projektom posledných desaťročí, ktorý je jedinečný v celej strednej Európe.“, dodal. Rovnako sa očakáva, že práve sektor skleníkového poľnohospodárstva v Európe v najbližších rokoch výrazne vzrastie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom