Maďarsko plánuje vybudovať v severozápadnej časti krajiny plne uhlíkovo neutrálne mesto. Nemecká investičná spoločnosť FAKT do projektu, ktorý by mohol vytvoriť až 5000 pracovných miest, investovala miliardu eur.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube

Projekt Hegyeshalom-Bezenye za 1 miliardu eur v severozápadnom Maďarsku má veľkosť približne 3,3 kilometra štvorcových a bude mať plnú občiansku vybavenosť ako školy a obchody, povedal spoludeveloper projektu EON SE a nemecká spoločnosť FAKT AG.

Uhlíkovo neutrálne mesto bude fungovať najmä zo slnečnej energie a bioplynu a vytvorí až 5 000 stálych pracovných miest v skleníkovom podniku, píše Futurism. FAKT a jeho partneri hovoria, že projekt má slúžiť aj ako model pre iné mestá v celej Európe, vrátane prechodu regiónov závislých na uhoľnej energii na čistú.

Po dokončení získa mesto približne 1 000 domov, hotely, železničnú stanicu, nákupné centrum a školy. Projekt taktiež stavá na udržateľnej vodohospodárskej politike, ktorej cieľom je zabrániť znižovaniu hladiny vody v pôde.

Chladenie bude dodávané prostredníctvom geotermálnych elektrární. Okrem posilnenia produkcie paradajok, papriky a baklažánu, bude súčasťou projektu najväčšia stanica vnútrozemského rybolovu v Európe, píše Bloomberg.

„Dúfame, že sa z neho stane jeden z orientačných bodov Európy,“ uviedol maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy pre Deutsche Welle. „Táto investícia je najväčším a najkomplexnejším poľnohospodárskym projektom posledných desaťročí, ktorý je jedinečný v celej strednej Európe.“, dodal. Rovnako sa očakáva, že práve sektor skleníkového poľnohospodárstva v Európe v najbližších rokoch výrazne vzrastie.