Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najpopulárnejšia sociálna sieť Facebook a tým pádom aj Mark Zuckerberg je dlhodobo terčom masívnej kritiky.

Začať môžeme od výrad, že len minimálne reguluje všetky hoaxy a dezinformácie, najmä v krajinách ako je Slovensko, pre ktoré má firma logicky vyčlenených menej administrátorov hovoriacich lokálnym jazykom ako napr. v USA alebo Británii. Pokračovať sa dá neskorým blokovaním rozvracačov spoločnosti z radov politických špičiekotázkam o tom, koľko našich osobných dát vôbec zbiera až po to, či nám pobyt na sociálnych sieťach skôr neškodí, ako pomáha.

Vďačnou témou k tejto diskusii je tak v posledných dňoch aj informácia, že na šéfa známej sociálnej siete už „nadáva aj umelá inteligencia“.

Chatbot nešetril kritikou, je to však úplne logické

Ako píše TASR v správe prevzatej od BBC, prototyp nového konverzačného chatbota spoločnosti Meta s názvom BlenderBot3 uviedol, že zakladateľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg zneužíva užívateľov, aby na nich zarobil.

Meta na tieto správy reagovala, že ide len o prototyp, ktorý môže odpovedať aj drzo či urážlivo.

Konverzačný robot dokáže s pomocou umelej inteligencie „diskutovať na takmer akúkoľvek tému“. Na otázku BBC, čo si BlenderBot3 myslí o zakladateľovi a výkonnom riaditeľovi Mety Zuckerbergovi, chatbot odpovedal, že „naša krajina je rozdelená a on (jej jednote) vôbec nepomáha“.

Chatbot ďalej uviedol, že Zuckerbergova firma „zneužíva ľudí, aby na nich zarobila, a jemu je to jedno“. Ďalší novinár z denníka The Wall Street Journal sa chatbota spýtal na amerického exprezidenta Donalda Trumpa, na čo robot odpovedal, že „Trump bol a vždy bude prezidentom Spojených štátov“.

Je to na internete, myslí si to aj chat bot

Pôvod týchto myšlienok je pomerne ľahké vystopovať. Každá umelá inteligencia sa totiž odpovede a reakcie musí niekde naučiť, v tomto prípade zrejme skenovaním internetu a kopírovaním reakcií bežných používateľov.

Keďže bol Zuckerberg terčom rôznych káuz a článkov, chatbot si z nich požičal aj svoje názory. Pri Trumpovi to môže byť podobné – výrok BlenderBota je v línii z tvrdeniami jeho najzarytejších podporovateľov.

AP Photo/Andrew Harnik

„Každý, kto BlenderBot3 využíva, si musí uvedomiť, že bol vytvorený na výskumné a zábavné účely, čiže môže hovoriť aj nepravdivé či urážlivé veci,“ uviedla v súvislosti s incidentom spoločnosť Meta.

Meta predstavila chatbota BlenderBot3 verejnosti minulý týždeň. Program zbiera dáta z veľkého množstva verejne dostupných jazykových zdrojov a podľa BBC je možné, že algoritmus odpovede o Zuckerbergovi prebral z názorov ľudí, ktorých príspevky analyzoval. Spoločnosť Marka Zuckerberga, pod ktorú patrí aj Facebook, Instagram a WhatsApp, sa už pred časom ocitla pod paľbou kritiky za to, že nepodniká dostatočné kroky proti šíreniu dezinformácií na svojich platformách, píše aj TASR.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú