Keď sa v sobotu 23. júna 2018 vybrala skupinka mladých futbalistov spoločne s trénerom na exkurziu podzemnými jaskyňami na severe Thajska, nikto z nich netušil, že už o pár hodín sa výlet zmení na zúfalý boj o život.

Jaskynný komplex v dôsledku nečakane výdatných dažďov zaplavilo a dvanásť tínedžerov spoločne dospelým mužom zostalo bez jedla a vody uviaznutých hlboko v nehostinnom teréne. Vystrašení rodičia spoločne so strážcom jaskynného parku rýchlo zalarmovali autority, nikto z nich nebol na podobnú situáciu pripravený.

Tisícky vojakov a dobrovoľníkov začali kopať tunel na odvodnenie jaskyne, pretrvávajúce dažde ale riešenie odsúdili na neúspech a musel prísť s nový plán na záchranu. Jedinou možnosťou sa ukázalo byť vyslanie špeciálneho tímu potápačov, ktorí sa v absolútnej tme a extrémne náročných podmienkach pokúsili o nemožné.

Napätie sa dá krájať

Okolnosti nevídane náročnej záchrannej misie, ktorú svojho času sledoval celý svet, teraz v celovečernom filme približuje legendárny režisér Ron Howard (Rivalo, Solo: Star Wars Story). Ten v službách Amazonu predstavuje detaily jednej z najväčších záchranných operácií v histórii Thajska. Howard tak robí práve z pohľadu potápačského tímu, ktorý sa v krátkom čase musel pripraviť na svoju najťažšiu misiu.

TMDB

Film Thirteen Lives počas uplynulého víkendu dorazil na streamovaciu platformu Prime Video a recenzie i ohlasy od divákov hovoria jasnou rečou – máme tu kandidáta na jeden z najlepších filmov roka, pri ktorom diváci občas zabudnú aj dýchať.

Hodnotenie na ČSFD aktuálne dosahuje vysoko nadpriemerných 85 %, s 92 % diváckym hodnotením novinka boduje aj na agregátovom portáli Rotten Tomatoes. Diváci i kritici vyzdvihujú prakticky každý jeden aspekt filmu, v chvále dominuje predovšetkým budovanie napätia, ktoré graduje až do finálneho ponoru a dramatickej záchrannej operácie.

Veľkú pozornosť budí aj herecké obsadenie. Rod Howard do novinky získal mimoriadne zvučné herecké mená a členov záchranného tímu tvoria napríklad Viggo Mortensen (Zelená kniha), Colin Farrell (Slušní chlapci) alebo Joel Edgerton (Kráľ).

Thirteen Lives je tak v krátkom čase ďalším vydareným filmom, ktorý obišiel kiná a išiel hneď do online priestoru. Cez víkend okrem neho divákov zaujal aj duchovný nástupca Predátora, ktorý sa napriek nulovým očakávaniam vydaril na jednotku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP