Je tomu už pekných pár rokov, čo Microsoft prevzal biznis fínskej Nokie a pod svojou značkou začal produkovať nové smartfóny. Samozrejme, tie sa neobišli bez jeho operačného systému, ktorým bol Windows 10 Mobile. Šikovný hacker dokázal napriek počiatočným problémom vymeniť v Lumii 950 XL mobilný Windows 10 za klasickú verziu pre ARM procesory, pričom musel vytvoriť vlastný bootloader. 

V októbri tohto roka to budú presne 3 roky od predstavenia modelu Microsoft Lumia 950 XL. Tento kúsok bol niekdajšou vlajkovou loďou, ktorá disponovala výkonným hardvérom a vlastným operačným systémom Windows 10 Mobile. Keď sa Nokii pred niekoľkými rokmi prestávalo dariť, dohodla sa s Microsoftom, aby prevzal jej aktivity. Aj naďalej sme sa tak s týmito smartfónmi stretávali, no už pod iným označením.

Upravená Lumia 950 XL zvládne potiahnuť aj Windows 10 pre ARM procesory

Mnohým používateľom ležal v žalúdku práve nie najúspešnejší operačný systém Windows 10 Mobile, ktorý sa konkurenčnému Androidu a iOS nikdy nevyrovnal. V konečnom dôsledku Microsoft výrobu týchto modelov ukončil, rovnako ako vývoj ich systému. Hacker Ben | imbushuo však na tieto zariadenia nezabudol a do jedného z nich nainštaloval Windows 10 pre ARM procesory. Problémom ale bolo, že pre tento účel potreboval vyvinúť vlastný zabezpečený bootloader, čo sa mu nakoniec aj podarilo.

Nenechaj si ujsť
Microsoft plánuje predstaviť novú verziu Windowsu 10. Už teraz má šancu na veľký úspech

S fotografiou Microsoftu Lumia 950 XL, ktorý beží na tomto systéme pre ARM procesory, sa hacker pochválil už aj na Twitteri. Tento trojročný smartfón s 8-jadrovým procesorom Snapdragon 810 a 3 GB RAM tak zvládol načítať aj tento upravený operačný systém. Modifikácie systému v smartfónoch ale nie sú žiadnou ojedinelou záležitosťou. Skvelým príkladom môže byť aj také HTC HD2. Model pôvodne vybavený systémom Windows Mobile Professional 6.5 prešiel od svojho vzniku mnohými úpravami systému. Šikovní používatelia doň vkladali rôzne upravené verzie, pričom došlo tiež na Android aj v jeho novšej verzii Nougat.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom