Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svet a prakticky všetky vyspelé krajiny si stanovili ambiciózne klimatické ciele, ku ktorým patrí znižovanie objemu vypúšťaného CO2, uhlíková neutralita aj podpora elektromobility a zákaz predaja spaľovacích motorov.

Ich napĺňanie a dodržiavanie je však už druhá vec. Veď viac ako desatinu celkového množstva CO2 v atmosfére vypustili ľudia len za posledných päť rokov. Je teda možné, že ani aktuálne ciele nebudú stačiť a globálne otepľovanie sa už nepodarí zastaviť.

Zostávajú už len niečo vyše tri roky

Ako informuje Startitup, najnovšia správa Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) hovorí, že zníženie globálnych emisií treba urobiť prakticky okamžite, do troch rokov. Najneskôr od roku 2025 teda musí byť poriadne strmé.

„Ak chceme obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 °C, stojíme na prahu rozhodnutia teraz, alebo nikdy. Bez okamžitého a rázneho zníženia emisií vo všetkých sektoroch to nebude možné,“ cituje The Guardian Jima Skea, profesora na Imperial College London a spolupredsedu pracovnej skupiny stojacej za správou.

IPCC už vydala tri prehľady o aktuálnej klimatickej situácii. Tie sú vyskladané na základe prác a štúdií tisícok vedeckých pracovníkov a zostavenie jednej takejto správy trvá až 7 rokov.

Putin všetko pokazil

Ako informuje Startitup, vlády sa minulý rok dohodli na plnení ambicióznych cieľov, no tie teraz dostali veľkú ranu v podobe ruskej invázie na Ukrajinu. Energie aj iné suroviny výrazne zdražujú a tie „zelené“ na tom nie sú inak. Vojna na Ukrajine dokonca zastavila výrobu niektorých elektromobilov.

Progres sa tak v tomto smere zastavil a mnohé krajiny naopak uvažujú i zvýšení spotreby fosílnych palív. Hoci totiž z jednej strany tlačí klimatická kríza, vzhľadom na väčšinou štvorročné volebné obdobie sú dôležité aj nálady občanov, ktorým sa vysoké ceny nepáčia.

Independent pripomína, že generálny tajomník OSN Antonio Guterres na tlačovej konferencii označil investície do novej infraštruktúry súvisiacej s fosílnymi palivami, ktoré stoja za nárastom skleníkových plynov ohrievajúcich planétu, za „morálne a ekonomické šialenstvo“.

„Klimatickí aktivisti sú niekedy vykresľovaní ako nebezpeční radikáli. Skutočne nebezpečnými radikálmi sú však krajiny, ktoré zvyšujú produkciu fosílnych palív,“ uviedol. „Sme na rýchlej ceste ku klimatickej katastrofe, v dôsledku ktorej budú veľké mestá pod vodou, zachvátia nás bezprecedentné vlny horúčav, desivé búrky, rozsiahly nedostatok vody a vyhynutie milióna druhov rastlín a živočíchov. Niektorí vládni a obchodní lídri hovoria jednu vec, ale robia inú. Jednoducho povedané, klamú. A výsledky budú katastrofálne,“ hovorí Guterres.

Čo robiť je jasné. Stačí konať

Správa IPCC pritom pripomína aj jasné kroky, ktoré je potrebné robiť, aby sa planéta zachránila:

  • Znížiť emisie metánu o tretinu.
  • Pestovať lesy a chrániť pôdu. Ale ani sadenie stromov nemusí byť dostatočné, pri aktuálnom množstve emisií.
  • Všetky odvetvia globálnej ekonomiky, od energetiky a dopravy až po budovy a potraviny, sa musia dramaticky a rýchlo zmeniť, pričom budú potrebné nové technológie vrátane vodíkových palív a zachytávania a skladovania uhlíka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú