Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo sa aktívne pripravuje na vybudovanie permanentnej prítomnosti na Mesiaci, potrebuje vyriešiť najmä komplikovanú infraštruktúru. Jej súčasťou je aj zásobovanie ľudí jedlom. Ako ale vysvetľujú experti, v skutočnosti je možné na povrchu Mesiaca rozbehnúť farmárstvo podobným inovatívnym spôsobom, ako na Zemi, informuje Európska vesmírna agentúra (ESA).

Kľúčom je hydropónia

Strava astronautov je vážny problém sám o sebe a v priebehu desaťročí vesmírneho výskumu sa zmenila od základov. Aj dnes si niektorí predstavujú astronautov, ako jedia špeciálnu rafinovanú pastu so všetkými nutričnými hodnotami. V skutočnosti majú na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) k dispozícii podobnú stravu, ako na Zemi, aj keď čerstvá rozhodne nie je.

Aj otázka čerstvosti sa ale môže úplne zmeniť na Mesiaci, na ktorom chcú pristáť Spojené štáty v rámci programu Artemis. Súčasťou tohto programu je aj európska ESA a jej odborníci sa preto zaoberajú možnosťou pestovania potravín priamo na Mesiaci, ktoré by všetko uľahčilo z hľadiska logistiky či nákladov a zároveň astronautom poskytne oveľa zdravšiu a čerstvejšiu stravu.

SOM

Podrobnej analýze už boli podrobené aj vzorky lunárneho regolitu a aj keď experimenty so sadením rastlín v ňom nedopadlo najlepšie, má obrovskú potenciál. Obsahuje totiž látky, ktoré sú pre rast základných rastlín, ako sú napríklad šaláty, kľúčové a je možné ich extrahovať a použiť ako hnojivo pre hydroponické systémy, píše Universe Today.

Ryby na Mesiaci

Vedcov zaujímajú aj ďalšie formy potravy a vykonali preto simulácie štartu rakety, keďže chceli zistiť vplyv tohto procesu na rybie vajíčka. Pre potešenie výskumníkov vajíčka prežili – chcú tak túto nezvyčajnú a pomerne bizarnú metódu využiť pre nasýtenie budúcich obyvateľov mesačnej dediny rybami.

Vertikálne farmárstvo na Mesiaci

Pestovaním rastlín za účelom produkcie jedla na Mesiaci sa zaoberá aj súkromná spoločnosť Solsys Mining, ktorá už pre túto jedinečnú a veľmi špecifickú oblasť priemyslu vyvíja rôzne komponenty. Konkrétne sa experti zaoberajú vertikálnym farmárstvom v podobe hydroponických systémov, v ktorých korene rastlín nečerpajú vodu a živiny priamo zo zeminy.

Miesto toho sú upevnené v médiu – na Zemi sa často používajú keramzitové guľôčky alebo špeciálna vata, pričom väčšina koreňového systému visí vo voľnom priestore pod rastlinou, prípadne je namočená vo vode s výživovým roztokom. V takom prípade je potrebné vytváranie bublín, aby bola voda neustále v pohybe a nenastali problémy s koreňmi.

ICON / BIG / CITYX Venice / Youtube

V prípade vertikálneho farmárstva, ktoré môže ľudstvo využiť na Mesiaci, sú korene zavesené vo vzduchu a čerpajú vlahu a živiny z pravidelne rozprašovanej vody, ktorá obsahuje potrebné látky v správnom množstve. Výhodou tohto prístupu je nesmierne nízka spotreba vody a obzvlášť vysoká výnosnosť rastlín, čo je na Mesiaci kľúčové. Znižuje sa tak potreba na transport materiálu zo Zeme.

Často sa takéto systémy používajú v kombinácii s umelým osvetlením, ktoré je ale aj v prípade úsporných LED svietidiel energeticky náročné. Na Marse bude preto nutné vybudovať dostatočne výkonnú elektráreň, možnosťou je však aj využitie slnečného svetla.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú