Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia upozorňujú na závažný problém raketového priemyslu, ktorému ľudstvo čelí a doteraz mu nekládlo dostatok pozornosti. Do kozmu totiž štartuje čoraz viac rakiet a v najbližších rokoch má ich množstvo drastický vzrásť, množstvo z ich komponentov pritom dodnes nekontrolovateľne padá naspäť na Zem, píše UniverseToday.

Množstvo sa vracia na Zem

Experti poukázali na nepríjemné čísla, podľa ktorých v roku 2020 spôsobilo až 60 % štartov rakiet nekontrolovaný návrat aspoň jedného väčšieho komponentu naspäť na Zem. Dochádza k tomu aj napriek skutočnosti, že sa raketoví inžinieri snažia navrhnúť tieto stroje tak, aby zhoreli v atmosfére pri opätovnom vstupe alebo opustili obežnú dráhu Zeme, prípadne parkovali na dostatočne vysokej orbite.

Môže sa jednať o rôzne prídavné komponenty či medzistupne rakiet, ktoré sú počas letu postupne odhadzované a následne nad nimi nemá nikto kontrolu. Väčšina z nich síce zhorí v atmosfére, avšak podľa predpokladov sa na Zem vráti 20 až 40 % z ich hmotnosti, čo môže byť, najmä pri väčších komponentoch, vážnou hrozbou aj pre ľudstvo.

ESA

Že sa jedná o hrozbu dokázali aj čínske rakety, ktoré niekoľkokrát ohrozili civilné obyvateľstvo nekontrolovaným vstupom do atmosféry a následným kovovým dažďom komponentov na Zemi. Úlomky z čínskej rakety Dlhý Pochod 5B boli nájdené neďaleko obcí v Malajzii a Indonézii, pričom Jednou z týchto trosiek je aj 5 metrov dlhý kovový prstenec.

Kritiku spustila aj NASA

Nekontrolované dopadnutie čínskej rakety kritizovala aj NASA, podľa ktorej Peking nezverejnil informácie o páde tohto potencionálne nebezpečného objektu. Veliteľstvo zároveň apelovalo na Čínu, aby zverejnila technické informácie o návrate rakety na Zem, ako napríklad možnú oblasť rozptylu jej trosiek.

Nedodržiavajú pravidlá

Ako navyše podotýka nová štúdia, dnešné regulácie pre bezpečnosť rakiet sú nepostačujúce. Napríklad NASA vyžaduje, aby mali štarty rakiet riziko len 0,01 %, že ich trosky zrania ľudí alebo poškodia majetok. Či je toto číslo postačujúce je na debatu, avšak firmy dostávajú výnimky a niekedy nemusia toto pravidlo dodržiavať v prípade, že by bola jeho implementácia pridrahá.

V blízkej budúcnosti hrozí asi 600 raketových komponentov, pričom drvivá väčšina z nich pochádza z geostacionárnych obežných dráh a oveľa vyššiemu riziku sú preto vystavení ľudia žijúci na rovníku Zeme. V najbližšom desaťročí je podľa odborníkov riziko na zranenie človeka takýmto spôsobom 10 až 20 %, čo rozhodne nie je nízke.

V tomto smere môžu zásadne pomôcť opakovateľne použiteľné rakety a to najmä tie, ktorých oba stupne sú schopné pristáť. Napríklad Starship je navrhnutá tak, aby počas štartu neodhadzovala absolútne žiadne komponenty. Ešte nejakú dobu však budú naďalej trhu dominovať klasickejšie rakety a je nutné, aby sa tejto problematike venovalo viac pozornosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú