Družice a ľudí vynášame do vesmíru už desaťročia, no naše letové systémy v principe vôbec nezmenili. Odjakživa používame rakety, ktoré vyvíjajú ťah spaľovaním paliva, plynulo naberajú rýchlosť a sú neuveriteľne komplexné.

Je preto pochopiteľné, že sa vizionári a inžinieri celý čas snažia vyvinúť úplne nový metódy transportu do vesmíru, prípadne k jeho vzdialeným zákutiam.

Do vesmírneho katapultu investoval aj Google

Jedným z najšialenejších nápadov je obrovský vesmírny katapult, ktorým sa momentálne zaoberá startup SpinLaunch. Podľa TechCrunch svoje financie do tejto firmy vložili giganti ako Google či Airbus a má reálny potenciál. Firma sa navyše len nedávno rozšírila svoj testovací komplex v Novom Mexiku, informuje portál Space News.

Problémom však je, že ak udelíš objektu rýchlosť na začiatku a potom sa pohybuje len vďaka zotrvačnosti, nedostane sa na obežnú dráhu. Opíše balistickú krivku a napokon sa vráti naspäť na Zem. Preto má byť objekt vymrštený centrifúgou v skutočnosti raketa, ktorá napokon v určitej výške predsa len naštartuje vlastné raketové motory, aby sa dostala na orbitu.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP