Že ľudstvo znivočilo planétu Zem je známe už desaťročia a zdá sa, že sa tento problém tak ľahko zvrátiť nepodarí. Vedci ale upozorňujú, že éra ľudstva, známa ako antropocén, zásadne ovplyvnil aj iné vesmírne telesá a to najmä Mesiac, prirodzenú družicu Zeme. Ako totiž informuje The Conversation, lunárny povrch je „zdobený“ stovkami ton odpadu, ktorý tam ľudstvo zanechalo.

Inak to nešlo

Ľudstvu sa darí pristávať na povrchu Mesiaca s rôznymi výskumnými sondami už desaťročia, avšak svet napäto čaká na intenzívny nárast takýchto misií. V plnom prúde je totiž hneď niekoľko rôznych programov, pričom najambicióznejší z nich je americký Artemis, na ktorom spolupracuje aj Európska vesmírna agentúra.

Finálnym cieľom tohto programu je ustanoviť na lunárnom povrchu trvalú ľudskú prítomnosť podobne, ako sa to podarilo vďaka Medzinárodnej vesmírnej stanici na nízkej obežnej dráhe Zeme. Mesiac má potenciál nielen z vedeckého hľadiska, ale tiež ekonomického, keďže podľa expertov skrýva rôzne materiály v hodnote stoviek miliárd eur, dodáva portál ScienceAlert.

NASA

NASA predpokladá, že po ľudstve ostalo na Mesiaci už asi 227 000 kilogramov odpadu v podobe zvyškov rôznych sond a pristávacích modulov. Okrem nich sa ale na lunárnom povrchu nachádza aj odpad, ktorý tam ostal z logistických dôvodov po astronautoch misií Apollo, golfové loptičky, vlajky či dokonca spopolnené ľudské pozostatky.

Znečisťujeme už aj Mars

Ľudstvo už zanechalo nezanedbateľné množstvo odpadu aj na povrchu Marsu, ktorý takisto skúma pomocou rôznych sond a roverov. Ide až o 7 118 kg odpadu, pričom niektoré z týchto častí boli na Marse zanechané úmyselne, iné zase omylom.

Čas zamyslieť sa

Podľa odborníkov je čas, aby sa ľudstvo začalo zamýšľať aj nad touto problematikou a pri pripravovaní misií vážne uvažovalo nad tým, čo všetko je nutné brať so sebou. Alternatívnym a čoraz realistickejším riešením je však aj odvážanie takéhoto odpadu naspäť na Zem, čo môžu umožniť opakovateľne použiteľné rakety a vesmírne lode s kapacitou vyššou, než kedykoľvek predtým.

Prípravy lunárnych programov sú v plnom prúde a prvé pristátie na povrchu Mesiaca môžeme vidieť už v roku 2026 – samozrejme za predpokladu, že pôjde všetko podľa plánu, čo sa zatiaľ nedeje. V roku 2025 môžeme vidieť misiu Artemis 2, ktorá ponesie aj štvorčlennú posádku na oblet Mesiaca.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú