Stredobodom posledných dní je video automobilky Tesla, ktoré bolo zverejnené ešte v roku 2016. Ľudia vinia automobilku, že v predmetnom videu vedome zavádzala zákazníkov a, ako informuje Bloomberg, mailová komunikácia medzi tímom inžinierov a Elonom Muskom vrhá na situáciu úplne nové svetlo.

Automobilka v roku 2016 zverejnila video, v ktorom demonštrovala schopnosti autopilota Tesly. Osoba vo videu sadla za volant a auto bez zásahu vodiča prešlo niekoľko kilometrov po verejných komunikáciách.

Flickr

Ako sa už ale ukázalo, celé video bolo zinscenované a Tesly v tom čase nedokázali jazdiť bez zásahu vodiča. Automobilku tým pádom začali ľudia obviňovať zo zavádzania. Ako ale odhalila mailová komunikácia, Elon Musk chcel vo videu ukázať „budúce schopnosti“ elektromobilov značky Tesla a nie schopnosti, ktorými už vozidlo v tom čase disponovalo.

Musk chcel, aby video vyzeralo vierohodne

Z mailovej komunikácie medzi zakladateľom automobilky a inžiniermi, ktorí pracovali na autopilotovi vyplýva, že Musk chcel svetu ukázať, čo bude technológia autopilota môcť dokázať v budúcnosti, nie v súčasnosti. Niektoré z manévrov preto boli naprogramované takpovediac „natvrdo“. Takýto prístup bol podľa šéfa automobilky na demonštráciu vhodnejší, pričom zdrojový kód autopilota, ktorý by už dokázal autonómne jazdiť v premávke, mal byť dodaný formou OTA aktualizácie neskôr.

Automobilka údajne niekoľkokrát mapovala trasu, po ktorej mal elektromobil v predmetnom videu ísť a pri parkovacom manévri mala Tesla dokonca naraziť do plota pred sídlom firmy.

To, o čom si ale písali v mailovej komunikácii, je vo finále nepodstatné, nakoľko Musk pri zverejnení videa fanúšikom nepovedal, že ide o demonštráciu budúcich schopností autopilota a ľudia sa mylne domnievali, že auto už dokáže jazdiť úplne samé. Koniec koncov, aj v predmetnom videu sa objavila informácia, že sa jedná o súčasné schopnosti Tesly, uvádza ArsTechnica.

Napokon v príspevku na Twitteri Elon Musk uviedol, že vodič sedí za volantom iba z právnych dôvodov a že nijak do riadenia nezasahoval. Celé video pritom pozostáva z viacerých záberov, pričom Musk chcel, aby jazda pôsobila ako jeden nepretržitý záber. Z toho dôvodu predmetné video niekoľkokrát vrátil na úpravu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP