Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mnohým je jasné, že nastal najvyšší čas, aby ľudstvo dosiahlo nové horizonty a v dohľadnej budúcnosti dostalo ľudskú posádku na Mars, najprv za účelom výskumu.

Príprava na túto misiu je však zložitá a sťažujú ju ajľudia, ktorí sa neprestávajú vkrádať do simulovanej marťanskej misie, informuje Futurism.

Značky a zákazy nestačia

Marťanská púštna výskumná stanica v americkom Utahu je najdlhšie fungujúca misia pre simulovanie misií na Marse, pričom existuje už približne dve desaťročia a v jej priestoroch sa vystriedalo už vyše 200 rôznych posádok.

Bohužiaľ, výskumné posádky nie sú jediné skupiny ľudí, ktoré sa tejto misie zúčastňujú. Napriek množstvu zákazov a značiek, ktoré jasne dávajú najavo, že je vstup do oblasti zakázaný, si ľudia spravili z tejto stanice turistickú destináciu, píše SPACE.

MDRS/Mars Society

„Strávila som viac času vyháňaním ľudí z pozemku, než ich vítaním,“ vyjadrila sa Dr. Shannon Rupert, ktorá pracuje na tejto misii už cez 20 rokov. Niektorí z narušiteľov týchto priestorov dokonca používajú drony na ich fotografovanie, pričom snímky potom zdieľajú na sociálnych sieťach.

Jedných vyženú, prídu ďalší

Najväčším problémom je, že keď takýto narušitelia snímky zverejnia, vyvolá to medzi ľuďmi ešte väčší záujem a skôr či neskôr zavítajú do výskumnej stanice ďalší a ďalší.

Nejde pritom len o narušenie súkromia účastníkov experimentu, ale aj o vyrušenie zamestnancov od dôležitého výskumu.

„Spraviť túto marťanskú simuláciu čo najrealistickejšiu, je kľúčom výskumu. Túto snahu maria drony filmujúce posádku cez okná, ľudia túlajúci sa komplexom, nazerajúci do budov alebo sediaci na kopci oproti vzduchovej komory počas svitania,“ sťažuje sa vedkyňa na nepoučiteľných turistov.

MDRS/Mars Society

Izolácia je pre túto misiu kľúčová, pretože sa vedci snažia zistiť napríklad to, ako sa ľudia v opustenom prostredí nekonečného vesmíru správajú. Musia sa cítiť, akoby sa skutočne nachádzali na Marse a neustále návštevy turistov tento dojem, pochopiteľne, kazia.

Čas sa kráti

Výskum správania sa ľudí na Marse je pritom nesmierne dôležitý. Prípravy stavby laboratórií na povrchu Mesiaca už začali a agentúry dávajú najavo, že chcú poslať astronautov aj na Mars.

SpaceX/YouTube

Obzvlášť vážne to myslí spoločnosť SpaceX, ktorá za týmto účelom vyvíja špeciálnu raketu so schopnosťou transportu 100 ton nákladu k červenej planéte. Ľudské správanie a to, ako sa o posádku starať, je pritom nutné vyriešiť vopred, aspoň z čo najväčšej časti. Na nehostinnej planéte bez priameho kontaktu so Zemou už môže byť neskoro a ľudia, ktorí spomínaným spôsobom porušujú pravidlá, túto snahu len maria.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú