Mobilitu ľudí na Slovensku ovplyvnili opatrenia nielen na jar po vypuknutí pandémie, ale aj na jeseň tohto roka, kedy boli opätovne vydané ďalšie nariadenia, ktoré majú pomôcť zamedziť šíreniu koronavírusu. Vláda krátko pred najväčšími sviatkami roka zaviedla miernejší lockdown, ktorý vo výsledku ovplyvnil aj pohyb Slovákov. Takéto dáta zaznamenal pri monitorovaní mobility Apple a Google.

V boji proti koronavírusu svojim spôsobom podávajú pomocnú ruku aj technologickí giganti ako spomenuté spoločnosti, ktoré od jari tohto roka začali ľudí upozorňovať napríklad na kontakt s nakazenou osobou. Taktiež ale sledujú dianie v oblasti mobility ľudí v jednotlivých krajinách. Na základe toho je možné poukázať na vplyv vládnych opatrení na pohyb ľudí aj na Slovensku.

Rovnaké štatistiky zhromažďoval Apple a Google aj v uplynulých mesiacoch. Aktuálne je však každodenný život v našej krajine obmedzený ďalšími opatreniami, ktoré vláda schválila ako miernejší lockdown platný od 19. decembra. Krátko pred Vianocami tak Slovensko zavrelo množstvo predajní, a tým sa pri predvianočných nákupoch obmedzil aj pohyb Slovákov.

Mobilita pred a počas sviatkov klesla takmer na jarné minimum

Podobným spôsobom chcela vláda docieliť aj obmedzenie pohybu ľudí počas sviatkov, kedy mnohí navštevujú svoje rodiny. Pomohli odporúčania a dodržiavali obyvatelia nariadenia? Apple a Google opäť poskytli detailnú odpoveď vo svojich grafoch. Posledné dáta v čase písania článku boli od Apple zaznamenané 26. decembra a v prípade Googlu boli zhromaždené ešte 22. decembra.

Krivky na grafe od Apple však jasne ukazujú, ako sa vyvíjala mobilita na Slovensku už od februára. Najväčšie zmeny v mobilite nastali pri prijatí opatrení ešte v marci tohto roka, no v neskorších mesiacoch, najmä tých letných, pohyb ľudí rástol vo všetkých oblastiach, teda stúplo cestovanie autom, verejnou dopravou aj prechádzky.

V uplynulých dňoch sa však podľa dát kalifornskej spoločnosti mobilita opäť dostala na úroveň z jari tohto roka. Pohyb totiž znova klesol na minimum 26. decembra. Cestovanie autom a verejnou dopravou boli podľa Apple častejšie ako v najnižšom bode počas marca, no napriek tomu ide o zásadný pokles za uplynulé mesiace. Štatistika tak potvrdzuje, že aj mierny lockdown mal dopad na mobilitu Slovákov.

Podobným spôsobom reprezentujú situáciu aj dáta od Googlu, podľa ktorého klesli návštevy obchodov a cestovanie verejnou dopravou do 22. decembra, kedy už platili aktuálne opatrenia, aj o vyše 50 %. Podľa krivky ľudia obmedzili návštevnosť obchodov a trhov už pri zavedení lockdownu. Situácia ovplyvnila aj návštevnosť parkov, prácu a dopravu.

Podľa dostupných údajov naopak mierne vzrástli cesty do lekární a potravín, čo by odpovedalo nákupom pred blížiacimi sa sviatkami. Za posledné mesiace však Slováci trávili množstvo času doma. Obmedzenia a nariadenia vlády tak mali svojim spôsobom účinok na mobilitu a ľudia sa zdržiavali vo svojich domovoch omnoho častejšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom