Pre nás, technologických nadšencov, to vyzerá tak, že lietajúce autá sú budúcnosť vzdialená najmenej päť rokov. V skutočnosti sú ale o niečo bližšie, čo dokazuje aj nemecký startup Lilium.

V minulosti sme už videli veľa prototypov lietajúcich áut a bolo do nich vložených aj veľa peňazí. V poslednom čase však tento segment technológií výrazne ožil. Slovenská spoločnosť AeroMobil predstavila svoje prvé komerčne predávané lietajúce auto a nemecký startup dokonca včera v Mníchove ukázal aj prvý testovací let. Avšak tieto dva kúsky sa od seba značne líšia. Kým slovenský AeroMobil je hybridný, teda funguje ako auto aj lietadlo, počin od Lilium Jet vie iba lietať vo vzduchu a jedná sa skôr o akýsi taxík.

nenechaj si ujsť
Prvé komerčne predávané lietajúce auto od slovenského AeroMobilu pozná svoj oficiálny dátum predstavenia!

Na videu vyššie si môžeš pozrieť zaujímavý vertikálny vzlet, akým disponujú aj helikoptéry. Podľa výrobcu to pomáha najmä k redukovaniu bolestí hláv, ktoré pri lietaní môžu vznikať. Vozidlo poháňa 36 samostatne umiestnených prúdových motorov na krídlach dlhých 10 metrov. Počas vzletu klapky smerujú dole, aby bol zabezpečený vertikálny smer. Potom sa naklonia do horizontálnej polohy a let už klasicky pokračuje. V tomto teste bolo z bezpečnostných dôvodov lietajúce auto ovládané na diaľku, no Lilium tvrdí, že let s posádkou sa uskutoční už čoskoro.

lilium jet
zdroj fotografie: Lilium

Obrovskou výhodou je batéria, ktorá spotrebúva až o 90 % menej energie než lietadlo na štýl drona. „Jedná sa o rovnakú batériu, akú môžete nájsť v ktorejkoľvek Tesle.“ – povedal spoluzakladateľ spoločnosti, Patrick Nathen. Vďaka tejto vychytávke vie Lilium Jet ponúknuť dolet až 300 kilometrov, pričom dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 300 km/h. Startupu nie je ľahostajná ani bezpečnosť pasažierov. Cieľom je síce vytvorenie plne autonómneho pilotovania, no kým to nebude dokonalé, na let bude dohliadať človek.

lilium jet
zdroj fotografie: Lilium

Ako sa teda takýmto „čudom“ odvezie bežný človek? Fungovať to bude na podobnom princípe, na akom dnes funguje (alebo skôr nefunguje?) alternatívna taxislužba Uber. Pasažier si cez aplikáciu rezervuje miesto a nájde si najbližšie mieste odletu (budú sa nachádzať popri cestách a na strechách). Ak si tento projekt ihneď odsúdil tým, že bude určený len pre super bohatých, tak si spravil veľkú chybu. Tento spôsob dopravy bude totiž oveľa lacnejší ako dnešné taxíky. Kým za 55-minútovú jazdu taxíkom z Manhattanu na letisko John F. Kennedyho zaplatíš približne 50 €, s Lilium Jet sa odvezieš iba za päť minút a vyjde ťa to na smiešnych 5 €.

lilium jet
zdroj fotografie: Lilium

Fantastické, no nie? Na druhej strane ale musíme spomenúť, že veľa takýchto projektov nevyšlo a rýchlo sa na ne zabudlo. Keď sa povie „prototyp“, veľa z nás si pod týmto pojmom predstaví niečo nepraktické, nefungujúce alebo chybné. Lilium však nič len tak ľahko nezastaví a s vývojom lietajúceho auta to bude skúšať aj naďalej. Spoluzakladateľ si myslí, že Lilium začalo svoju činnosť v pravý čas, a to môže byť kľúčom k budúcemu úspechu.

lilium jet
zdroj fotografie: Lilium

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú