Problém s nadmerným množstvom motorových vozidiel už dávno nie je len vo veľkých metropolách. Každý deň sa so zápchami stretávame aj na bežných komunikáciách a v budúcnosti to bude zrejme ešte horšie.

Na Slovensku je v súčasnosti podľa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky zaregistrovaných viac ako 2 milióny osobných vozidiel. Nehovoriac o tisíckach ďalších autobusov či nákladných vozidiel. To sú vzhľadom k počtu obyvateľov obrovské čísla, na ktoré nie sú viaceré cestné komunikácie pripravené a stavané.

Chtiac-nechtiac, postupne sa budeme musieť obzerať po novom spôsobe dopravy. Síce sú tu vlaky či lietadlá, no mnoho ľudí je natoľko pohodlných, že sú tieto možnosti pre nich dopredu vylúčené.

MINV

Svoju víziu dopravy predstavil aj Elon Musk, ktorý spoločne s firmou Boring Company buduje pod ulicami veľkomiest tunely, v ktorých bude prebiehať podzemná automobilová doprava. Zaujímavý je aj projekt Hyperloop či najnovší počin spoločnosti JETPACK Avitation, ktorá predstavila vlastnú lietajúcu motorku, ktorú si môžeš predobjednať a dodaná ti bude už v budúcom roku – informoval TNW.

Pre verejnosť len obmedzený počet kusov

Speeder, ako sa tento nový dopravný prostriedok nazýva vyzerá akoby prišiel z budúcnosti. Futuristický dizajn je veľkým lákadlom, nehovoriac o tom, že môžeš vzlietnuť a pristáť takmer kdekoľvek. Vo svojich útrobách skrýva štyri prúdové motory, ktorých ťah je slušných 3,36 kN, pričom maximálna letová výška predstavuje 4,5 km a to pri rýchlosti až 240 km/h. Speeder je dodávaný s oblekom, helmou a poukazom na kurz jeho ovládania. Ovládanie je však podľa výrobcu veľmi jednoduché a v prípade potreby to zvládne motorka aj bez pomoci. Na jednu nádrž paliva však dokáže letieť 10 – 30 minút a to v závislosti od podmienok a agresivite na plyne.

Pre verejnosť bude k dispozícii minimálne zo začiatku len 20 kusov. Cena za jeden je pritom viac ako 335 000 eur. Spoločnosť sa viac snaží orientovať na armádne využitie či na záchranné akcie. Spoločnosť predpokladá, že ich produkt je najrýchlejšia možnosť, ako dostať osoby či náklad z nebezpečného prostredia, prípadne by mohol v niektorých situáciách zastúpiť vrtuľník, ak by jeho použitie bolo príliš nebezpečné.

Orientácia na armádu je logická, nakoľko ide o veľmi dobrý biznis a v ich prípade neplatia obmedzenia a regulácie, ktoré znemožňujú bežným občanom využívať Speeder ako bežný dopravný prostriedok do práce či na nákup. Niečo podobné už skúšala aj polícia v Dubaji, ktorá testovala lietanie pomocou dronov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú