Vedcom z Bristolskej univerzity sa podarilo identifikovať gén, ktorý v ľuďoch omladzuje srdce o približne 10 rokov a nositeľov chráni pred chorobami súvisiacimi so starnutím.

Tieto gény vedci našli v takzvaných „modrých zónach“ Zeme a táto štúdia môže pomôcť s vývojom nových foriem liečby, vysvetľuje portál Interesting Engineering.

Zastaví oslabovanie srdca

Špecifický gén dostal názov BPIFB4 a vedci ho našli v skupine ľudí, ktorí žijú v takzvanej „modrej zóne“. V týchto oblastiach ľudia údajne žijú oveľa dlhšie a nachádzajú sa medzi nimi napríklad Icaria v Grécku, americká Kalifornia či japonská Okinawa.

Na gén sa bližšie pozreli vedci z Bristolskej univerzity a prišli na to, že v telách laboratórnych myší v strednom dokáže zastaviť slabnutie srdcových funkcií.

Oveľa zaujímavejšie výsledky ale prinieslo zavedenie tohto génu do starších myší. V ich prípade totiž došlo k omladeniu srdca natoľko, že ekvivalent u ľudí by predstavoval až 10 rokov. Štúdia prebiehala po dobu troch rokov v Taliansku a vedci vďaka nej prišli na to, že implementáciou génu sa majú stať telá oveľa schopnejšie v budovaní nových krviniek, pričom spôsobujú niečo, čo je porovnateľné so srdečným omladzovaním.

popularmechanics.com

Ľudia dožívajúci sa cez sto rokov presúvajú svoje gény potomkom, čo je v medicíne známe, avšak vďaka tejto štúdii sa vôbec po prvý raz podarilo potvrdiť, že je možné tieto gény predať aj ľuďom, ktorí nie sú príbuzní a to s cieľom ochrany ich srdca.

Kľúč k zvráteniu starnutia

Vedci sa zaoberajú starnutím ľudí už storočia, avšak len vďaka modernej medicíne sa im darí skutočne dosahovať výsledky, ktoré môžu v budúcnosti pomôcť s kompletným zvrátením starnutia. Nie všetci sú ale presvedčení o tom, že je to dobrý nápad a niektorí experti argumentujú tým, že takúto metódu môžu zneužívať bohatí na to, aby ešte väčšmi prehĺbili priepasť medzi elitami a chudobou.

Na chvíľu obráti starnutie

Štúdia tiež dokazuje, tento gén je možné použiť na obrátenie zhoršovania sa výkonu srdca v telách starších ľudí. Spomínaný gén je totiž zodpovedný za produkciu špecifického proteínu, ktorý je následne zodpovedný za zlepšenie srdečných funkcií.

Tím zodpovedný za tento objav sa momentálne zaoberá tým, či je možné použiť k dosiahnutiu podobných výsledkov samotný proteín namiesto toho, aby museli aplikovať celý gén, vysvetľujú v štúdii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP