Slovensko sa už koncom tohto mesiaca dočká nádherného divadla na nočnej oblohe, ktoré zaistí až päť naraz viditeľných planét, informuje Starwalk. Pôjde o najlepšie podmienky na simultánne pozorovanie týchto planét v roku 2023 a niektoré z nich sa dostanú aj nesmierne blízko k sebe, ľudstvo medzitým čaká na čosi skutočne veľké.

Zoradenia a konjunkcia

V rozmedzí len 50 ° oblohy bude možné pozorovať až päť planét a to Merkúr, Venušu, Mars, Jupiter a Urán. Bohužiaľ však bude náročné pozorovať tieto planéty všetky naraz a to aj napriek ich blízkemu zoradeniu, keďže budú viditeľné predovšetkým nízko nad horizontom pred východom alebo po západe Slnka.

Astronómovia ale dodávajú, že bude možné 28. marca vo večerných hodinách pozorovať veľké zoradenie všetkých spomínaných planét, ktoré bude možné pozorovať, v rámci spomínaného 50 ° úseku oblohy, všetky naraz. Ešte než k tomu však dôjde, Merkúr sa na oblohe priblíži k Jupiteru. Tento jav má nastať len deň pred tým, teda 27. marca.

Venuša bude dovtedy viditeľná nízko nad západným horizontom vo večerných hodinách a počas 23. a 24. marca bude okolo nej prechádzať Mesiac a to vo vzdialenosti len 7 °. Mars sa zase bude nachádzať celý mesiac nad južným horizontom a bude možné ho pozorovať počas východu Slnka, pričom podľa portálu SPACE sa od neho Zem vzďaľuje o 1 442 000 km každým dňom. Bude sa postupne zmenšovať natoľko, že bude jeho pozorovanie nesmierne náročné.

Vzácne javy

Slovensko sa v tomto roku dočkalo aj obzvlášť vzácneho javu, ktorým je v našej zemepisnej šírke polárna žiara. Tú spôsobila pomerne silná geomagnetická búrka spôsobená vyvrhnutím nabitých častíc zo Slnka, ktoré interagovali s magnetickým poľom Zeme. Čím silnejšia takáto geomagnetická búrka je, tým nižšie je možné následne pozorovať polárnu žiaru.

Ľudstvo čaká na veľké udalosti

Zem bude v tomto roku pozorovať ešte niekoľko zaujímavých udalostí na nočnej oblohe a okrem pár ďalších planetárnych zoradení uvidíme napríklad Mars a Venušu vedľa Včelieho úľu, teda zhluku asi tisícky hviezd. Okrem toho budú v ich tesnej blízkosti aj hviezdy Kastor a Pollux, informuje EarthSky. Tento jav má nastať 1. a 2. júna nad západným horizontom.

V októbri bude možné pozorovať aj čiastočné zatmenie Slnka, bohužiaľ však len zo Severnej a Južnej Ameriky. Vo vzdialenejšej budúcnosti ľudstvo očakáva hneď niekoľko zásadných zoradení planét, ako napríklad 8. septembra roku 2040, kedy sa do okruhu s priemerom len asi 9 ° dostane až päť planét, ktoré budú viditeľné voľným okom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP