Plusy

+ Vzhľadom na veľkosť slúchadiel, vynikajúci zvuk
+ Režimy Aktívne potláčanie hluku a Okolité zvuky
+ Pekný dizajn, ktorý zároveň drží v ušiach za každých okolností
+ Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania
+ Spoľahlivá pripojiteľnosť vďaka Bluetooth 5

Mínusy

- Vybrané funkcionality sú dostupné exkluzívne v kooperácii so Samsung mobilmi
- Bezprostredné pripojenie po otvorení nabíjacej krabičky je rovnako vymoženosťou mobilov Samsung
- niekoho môže odrádzať cena

Samsung len pre niekoľkými týždňami predstavil vedľa novej línie mobilných vlajkových lodí aj ďalšiu iteráciu štupľových slúchadiel, Galaxy Buds Pro. Dokáže nová generácia prémiových slúchadiel od Kórejčanov obhájiť cenovku na úrovni 230 €?

Tohtoročné slúchadlá pokračujú v nastavenom dizajne priameho predchodcu z roku 2019. Zatiaľ čo tvar samotných slúchadiel ostal prakticky nezmenený, veľkosť nabíjacej schránky sa radikálne zmenšila.

Nový dizajn nabíjacej škatuľky však nie je u Samsungu novinkou, keďže čo sa veľkosti a praktickosti týka, ide o takmer identickú tabletu ako pri kontroverzných, fazuľkoidných Galaxy Buds Live, z minulého roka.

Samsung prepojil prémiový dizajn a funkčnosť v jedno

V porovnaní s debutom, dizajn Galaxy Buds Pro je jednotnejší, pričom lesklá časť na povrchu sa tiahne až na strany slúchadiel, a teda pri nosení uvidíš ako prvé práve tento povrch. Mnou testovaný model bol vo farebnom prevedení Violet, čo zo subjektívneho hľadiska považujem za najvýstrednejší z trojice.

Lesklá strana už tradične disponuje dotykovými plochami s cieľom prijímania gest, kedy v priebehu celého testovania som ani raz nemal problém s ich detekciou. Treba však brať na zreteľ, že poriadkumilovnejších používateľov môže potrápiť konštantné zanechávanie odtlačkov prstov, ktoré by pri inej voľbe materiálu takýto typ vrások na čele nespôsobovalo.

Dotyková interakcia prichádza opäť v troch módoch, kedy jedno poklepanie predstavuje pauzu a štart prehrávaného média, dvojité znamená skok dopredu a naopak trojité poklepanie prehrá predchádzajúcu skladbu.

Aj keď neviem posúdiť, či išlo o zámer inžinierov, alebo o náhodu prameniacu z dizajnu konštrukcie, musím pochváliť schopnosť ignorovania náhodných dotykov pri prípadnom napravovaní slúchadiel.

FonTech

Nakonfigurovať si môžeš aj kombináciu jedného dotyku a následného držania na každom slúchadle osobitne, kde máš na výber z možností zníženia hlasitosti, zadávania príkazu, spustenia Spotify alebo prepínania medzi režimami potláčania hluku.

Osobne som využíval len funkcionalitu zníženia hlasitosti. Veľkú rolu v tom zohráva aj to, že slúchadlá síce vnímajú hlasové príkazy, no len prostredníctvom asistenta Bixby. Žiaľ, Samsung ani v tomto prípade neotvoril bránu ostatným, bezpodmienečne použiteľnejším inteligentným sluhom.

Slúchadlá sú opäť pohodlné a spoľahlivé

Ako sme zvyknutí z minulých iterácií, slúchadlá sú osadené extrémne pohodlným silikónovými štupľami, ktorých je v balení hneď niekoľko veľkostí. Vzhľadom na celkové tvarovanie aj vnútornej časti, kde nájdeme nabíjacie konektory, slúchadlá patria medzi najpevnejšie v ušiach držiace modely vo svojom segmente.

To ich stavia do pozície ideálnej voľby nielen pri každodenných aktivitách, ale aj pri športe, keďže aj pri nárazovejších pohyboch držia v ušiach ako prilepené.

Športovému duchu modelu nahráva aj fakt, že ich tentokrát dopĺňa oficiálna certifikácia odolnosti voči vode, IPX7. Tá v porovnaní s konkurenciou dovoľuje až polhodinové ponorenie v metrovej hĺbke.

Gigantickou výhodou prémiových slúchadiel je ich bezprostredná komunikácia so zariadeniami rovnakého výrobcu. Aj keď som nemal možnosť Galaxy Buds Pro testovať so zariadeniami línie Galaxy S21, so smartfónom osedlaným Androidom 10 si vďaka rozhraniu Bluetooth 5.0 rozumeli za každých okolností vynikajúco.

Platí to ako pre úvodné párovanie, aj pre ďalšie používanie, kedy sa okamžite po vybraní z obalu spustila hudba. Pohodlnosť zážitku umocňuje aj tradičné rozhranie v podobe aplikácie Galaxy Wearable, no samozrejme to ide aj bez nej.

Aktívne potláčanie hluku je aj na pomery veľkosti slúchadiel na vynikajúcej úrovni

Práve v tejto aplikácii tak prebieha všetka mágia slúchadiel. Jej rozhranie sa delí na viaceré časti, kedy hneď prvá je venovaná trom režimom potláčania zvuku. Možnosť, „Aktívne potláčanie hluku“ môžeš jednoduchou lištou úplne vypnúť, respektíve prepnúť na režim „Okolité zvuky.“

Potláčanie okolitých rušivých elementov je v tohtoročnej verzii slúchadiel na nadpriemernej úrovni, čomu môžeme opäť ďakovať dizajnu samotných štupľov.

Pred určitou dobou som mal na test Huawei Freebuds 3, kedy som im vyčítal plastovú konštrukciu, ktorá už zo samotnej podstaty absencie priľnavosti materiálu nedokáže spoľahlivo filtrovať hluk.

Silikónové špunty umiestnené na tvarovanom plaste pokrývajú takmer väčšinu vnútornej časti ucha, čo v kombinácií so spomínanou technológiou eliminuje hluk až pozoruhodne dobre. Vzhľadom ale na ich veľkosť nemôžeme od slúchadiel očakávať, že ruchu sa zbavíme na rovnakej úrovni, ako pri modeloch pokrývajúcich celé uši.

V praxi to teda znamená, že pri nasadených slúchadlách počuješ hluk na ulici, no je značne tlmený. Premávku síce registruješ, no nedokážeš rozoznať, kedy sa napríklad autá približujú alebo zrýchľujú. Budeš počuť len tlmenú zmes zvukov, v konečnom dôsledku pripomínajúcu zvuky mesta.

Vo všeobecnosti by som primárne využitie potláčania hluku na Galaxy Buds Pro definoval skôr eliminovaním rušivých elementov každodenného života, ako kompletným „útekom od reality“. Druhá definícia aj naďalej ostáva doménou náhlavných slúchadiel

Druhým, a nemenej zaujímavým režimom, je úplný protipól potláčania hluku. Režim „Okolité zvuky“ je v audio segmente zaužívaným termínom, slúžiacim na optimalizovanie načúvania okolia aj v prípade, že máš ušné bubienky zakryté slúchadlami.

FonTech

Pri prvom zapnutí môže neskúsený konzument zažívať nezvyčajný pocit, kedy tvoj vlastný hlas pôsobí ako ozvena. S trochou zveličenia si môžeš predstaviť pomerne spoľahlivý načúvací prístroj, ktorý vďaka trojici mikrofónov na každom slúchadle replikuje okolité vnemy priamo do ucha poslucháča.

Samozrejmosťou je nastavovanie intenzity oboch efektov, kde som v každom prípade aplikoval len ich vyššiu úroveň, keďže z môjho uhla pohľadu jej nižší variant nebol dostatočné silný a skôr ako funkčne pôsobil rušivo.

Umelá inteligencia je zatiaľ nevyužiteľná

Vyskúšal som si aj vymoženosť „Zisťovať hlas“, ktorá ale ešte niekoľko testovacích kôl potrebuje absolvovať. Jej podstata spočíva v rozoznaní slúchadiel, či daný nositeľ v danej situácií náhodou nerozpráva a na základe toho vypne potláčanie hluku a zároveň spustí režim „Okolité zvuky“.

Po zapnutí si vieš nastaviť, po akú dobu (5, 10 a 15 sekúnd) má byť daný režim aktivovaný. Zatiaľ čo aktivácia funguje v rámci možnosti dobre, je relatívne nepríjemne, keď sa ti po 15 sekundách tvojho mlčania spustí v ušiach hudba a zapne mód potláčania hluku.

Je veľmi pravdepodobné, že v radovej konverzácií je jeden z diskutujúcich ticho kľudne aj viac, ako 15 sekúnd. Keď ma slúchadlá niekoľkokrát za sebou takto prerušili, funkcionalitu som vypol a radšej sa spoliehal na osvedčené „staromódne“ vyberanie aspoň jedného slúchadlá z ucha.

Kľúčové funkcie dostupné len po spárovaní so Samsungom

Tu ma zamrzelo, že minimálne na mojom OnePlus sa hudba nezapauzovala, ako tomu je v pri AirPodoch kooperujúcich s iPhonmi. Predsa len, môj OnePlus stále beží na jednom z najnovších Androidov a slúchadlá v sebe akcelerometre a ostatné senzory majú už natívne zabudované.

Zamrzí aj absencia priestorového zvuku po vzore Spatial Audia u AirPodov Pro, ktoré je pri tejto verzii slúchadiel úplnou novinkou. Obdobne ako Apple alternatíva, tak aj možnosť 3D audia sledujúceho v priestore jeho vysielač, inšpirovaného kinosálami, je exkluzívna pre kombináciu Galaxy Buds Pro s najnovšími vlajkovými loďami spoločnosti.

Na druhej strane, mobilného obsahu podporujúceho túto technológiu moc nie je, a tak môžeme iba dúfať, že s jeho nárastom bude stúpať aj miera kompatibility medzi rôznymi výrobcami.

Testované slúchadlá excelujú aj v tom najpodstatnejšom – v kvalite zvuku, kde Galaxy Buds Pro obhajujú vyššiu cenovku bez akýchkoľvek kompromisov. Dočkal som sa parádneho zvuku, ktorý práve vedľa problematickej konektivity patrí medzi najkontroverznejšie kompromisy lacných slúchadiel.

Zvuku a výdrži nie je čo vytknúť

Za vyše 200 eur som dostal nádherný zvuk, doručujúci ušiam aj komplexnejšie tóny, ktoré čínske slúchadlá za desiatok tejto ceny nevideli ani z rýchlika. Kvalitu zvuku sa nebojím prirovnať k lacnejším štúdiovým slúchadlám, kde veľkú rolu zohrávajú prezieravé a takmer plnohodnotné basy, a to aj napriek drobnej metráži samotných štupľov.

FonTech

Náročnejších konzumentov môže zamrzieť absencia dedikovaného ekvalizéra v prostredí aplikácie, kedy sa jednotlivé nastavenia audia skrývajú za lenivou šesticou prednastavených volieb.

Profesionalite nadbieha aj spoľahlivá výdrž batérie, ktorá pri procese kresania veľkosti obalu v porovnaní s predchodcami v podstate vôbec neutrpela. Batéria by podľa oficiálnych prospektov mala vydržať až 5 hodín nepretržitého využívania v prípade, že je aktivované potláčanie hlukov.

Realita nebola až tak vzdialená, keďže podľa mojich meraní som sa bezproblémovo s plne nabitými štupľami dostal niekoľko nezanedbateľných minút cez 4,5 hodiny. Spolu s efektným obalom, ktorý je mimochodom menší, no hrubší ako pri AirPodoch Pro a dobíja sa buď cez USB-C kábel alebo bezdrôtovo, som atakoval sľubovaných 18 hodín.

Chválim aj rýchlosť nabíjania, pričom mnou najvyužívanejším scenárom bolo bleskové dobíjanie spočívajúce v 20 minútovom vložení do kolísky, kedy som získal zhruba dve hodiny počúvania hudby. Samozrejme, s narastajúcimi percentami batérie sa nabíjací proces postupne spomaľuje.

Zhodnotenie

Samsung Galaxy Buds Pro sú vynikajúcou voľbou nielen pre náročnejších konzumentov hudby, ale aj športovcov, profitujúcich z rýchlosti nabíjania, certifikovanej odolnosti voči vode a aktívnemu potláčaniu okolitých zvukov.

Netreba ale zabúdať, že slovný prídavok Pro nefiguruje v názvosloví ako zaraďujúci faktor slúchadiel do segmentu profesionálov. Ide skôr o rozlišujúci element, ktorý v sebe skrýva niekoľko dodatočných funkcionalít, alibizujúcich vyššiu cenovku.

Nové slúchadlá Samsungu ale stroskotávajú tam, kde ich predchodcovia. Potenciálni zákazníci budú len opatrne zvažovať konkrétne túto voľbu extrémne pohodlných a funkciami nabitých slúchadiel, pokiaľ prichádzajú od ostatných mobilných spoločností. Žiaľ, tu sa Samsung na jednotnú záhradku menom Android nehrá.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

HODNOTENIE

8.7/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP