Moderné vylepšenia systému nie sú vždy tak užitočné ako sa môže zdať. Staršie verzie firmvéru počítačov a notebookov mali len zriedkavo technické problémy, ktoré by mohli vážne poškodiť funkčnosť celého zariadenia. Nový UEFI-BIOS teraz sužuje vybrané notebooky Lenovo ThinkPad, ktoré sa stávajú po aktivácii podpory rozhrania Thunderbolt v tomto firmvéri nefunkčnými. 

Prvé problémy začalo Lenovo so svojimi novými notebookmi ThinkPad zaznamenávať ešte v júni tohto roka. Kým starý dobrý BIOS nemal časté technické problémy, novší UEFI-BIOS s vylepšeným používateľským prostredím dokáže novšie modely týchto notebookov poškodiť natoľko, že jediným možným riešením je výmena matičnej dosky.

Situácia je vážnejšia ako sa môže zdať

Za všetkým je podľa doterajších informácii nastavenie podpory rozhrania Thunderbolt, ktoré môže používateľ využiť práve v UEFI-BIOS. Po jeho aktivácii sa problém prejaví ihneď pri prvom štarte notebookov ThinkPad. Čierna obrazovka znemožňuje ich ďalšie používanie či opravu chyby, ktorú dokáže napraviť až zásah servisného technika. Problém sa pritom netýka starších modelov ako ThinkPad L380 či ThinkPad E480 a notebookov vyrobených do roku 2017.

Nenechaj si ujsť
Microsoft prehliadol pri vývoji Windowsu kritickú chybu. Od XP-čka ju nevie vôbec opraviť

Tie modely, ktoré nemajú podporu pre rozhranie Thunderbolt, nie sú touto chybou ohrozené. Najnovšie správy o poškodení notebookov ThinkPad s týmto rozhraním hovoria o modeloch ThinkPad P52, X1 Yoga 2018, P52s, P1 a P72. Výrobca o tomto probléme s UEFI-BIOS vie, no doteraz nevydal žiadnu aktualizáciu firmvéru, ktorá by chybu napravila. Pokiaľ tak niekto v systéme novších notebookov podporu pre Thunderbolt rozhranie aktivuje, návšteva servisu ho zrejme neminie. Jediným spoľahlivým riešením, ako sa tejto situácii nateraz vyhnúť, je nezasahovať do nastavení firmvéru UEFI-BIOS.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom