Plány na výrobu celej flotily elektrických vozidiel značky Maserati boli predstavené už v roku 2018. Ako informuje portál MotorAuthority, prvým modelom, ktorý disponuje okrem klasického spaľovacieho motora aj 48 V mild-hybridnou technológiou, je Maserati Ghibli.

Elektrifikácia sa nevyhla ani luxusnej automobilke z Talianska, ktorá je legendárna vo svete svojimi čistokrvnými športiakmi so spaľovacími motormi. Ghibli však neprichádza v očakávanom plug-in hybridnom vyhotovení, dvojlitrový štvorvalec totiž dopĺňa 48 V štartér-generátor. Ide teda o mild-hybrid, ktorý pomáha autu šetriť palivo tak, že elektromotor podporuje spaľovací motor pri rozjazdoch a k dispozícii je aj tzv. plachtenie pri istých rýchlostiach.

Maserati

Keďže sa však stále jedná o športovo ladené auto, vďaka technológii e-Booster dokáže elektrika autu pomáhať aj pri nižších otáčkach, kedy spaľovací motor nedosahuje svoj maximálny krútiaci moment (ten sa dostal na úroveň 450 Nm).

S výkonom 242 kW (330 koní) budúci majiteľ ani nepocíti, že pod jeho kapotou pradie iba dvojlitrový štvorvalec a nie trojlitrová V6-ka ako tomu bolo v predchádzajúcich generáciách vozidla. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je na úrovni 5,7 sekúnd, pričom maximálna rýchlosť dosahuje 255 km/h.

Hybridná verzia Ghibli dokonca váži o pár desiatok kilogramov menej než jeho ekvivalent s V6, píše TopGear. Keď sa k tomu pridajú ešte o 25 % nižšie emisie, pre mnohých budúcich zákazníkov bude práve tento variant jasnou voľbou.

Nielen zmena motorizácie, ale aj oživenie dizajnu

Okrem novej pohonnej jednotky prichádza Ghibli aj s vynovenou prednou maskou či zadnými LED svetlami v bumerangovom tvare. Tomu, že sa jedná o ekologickejšiu verziu tohto športiaku, napovedajú aj modré strmene bŕzd, či modré výduchy za predným kolesom.

Maserati

Aj v interiéri prebehlo niekoľko zmien. Hlavný displej multimediálneho systému narástol na 10″ a poháňa ho operačný systém Android určený do áut. Samozrejmosťou je aj možnosť prepojiť auto s mobilnou aplikáciou a bezdrôtové aktualizácie softvéru.

Maserati

Ani pred vodičom sa už nerozprestierajú klasické analógové budíky, ale nachádza sa tu moderný digitálny kokpit s novým grafickým vyhotovením. Ako informuje portál TheScotsman, produkcia hybridného Maserati Ghibli by mala začať už v septembri. Aktuálne sa dajú predobjednať dve verzie – GranSport a GranLusso. Žiaľ, finálne cenovky ešte nepoznáme. Už v budúcom roku by sme samali dočkať dvoch plne elektrických modelov z dielne Maserati, GranTurismo a GranCabrio.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom