Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sonda InSight je na povrchu Marsu od 26. novembra 2018 a svoju plánovanú misiu, ktorá mala trvať 709 solov (marťanských dní, ktoré sú o 40 minút dlhšie ako pozemské), vykonáva už takmer 1 400 solov.

Ako informuje Futurism, napriek nepríjemným predpovediam a zlému stavu InSight naďalej funguje a vykonáva funkcie, ktoré posúvajú vedu vpred.

Flexibilita a šťastie

Najväčším problémom sondy InSight je narastajúci nedostatok elektrickej energie. Kým sondy ako Rover Perseverance či Curiosity nesú vlastný pasívny reaktor v podobe rádioizotopového termoelektrického generátora (RTG), menšie a lacnejšie sondy sú často vybavené solárnymi panelmi. Tie síce prinášajú oveľa nižšiu cenu, ale aj jednu zásadnú nevýhodu.

Aj keď je atmosféra Marsu veľmi riedka, ešte vždy v nej pofukuje vietor a je schopný zdvihnúť aj prach, ktorý sa následne usádza na sondách a aj ich solárnych paneloch. Z fotografií je jasné, že je sonda InSight pokrytá pomerne hrubou vrstvou prachu a jej panely tak generujú len zlomok energie, ktorú dokázali vyprodukovať na začiatku misie.

NASA / JPL-Caltech

Ako dodáva portál SPACE, podľa vedcov má sonda šancu prežiť do januára budúceho roka. Ak ale dôjde k nečakanej prašnej búrke, pravdepodobne dôjde k jej strate o niečo skôr. Manažér projektu InSight Chuck Scott vysvetľuje, že už teraz je dostupná energetická produkcia veľmi nízka a prípadné zhoršenie počasia na Marse by znamenalo koniec misie.

Otrasy a meteority

Hlavnou úlohou InSight je monitorovanie otrasov a celkovo geologickej činnosti na Marse. Snaží sa tak preskúmať jeho vnútornú štruktúru a pomocou seizmometra dokázala zachytiť dokonca aj dva dopady meteoritov.

Meteority mali dopadnúť 85 a 290 km od sondy a to v regióne Elysium Planitia, pričom jeden z nich počas vstupu do atmosféry Marsu explodoval. Vedci si nie sú istí, prečo na Marse nezaznamenali oveľa viac takýchto dopadov. Počas svojej prevádzky sonda InSight zachytila cez 1 300 seizmických otrasov, známych aj ako marsotrasenia, avšak zatiaľ len dve z nich boli identifikované ako dopady meteoritov.

Búrky môžu pomôcť

Iróniou osudu je, že tie isté búrky a poryvy vetrov môžu InSight nielen zabiť, ale tiež zachrániť. Ako totiž dokázali rovery Spirit a Opportunity, vietor môže panely čiastočne od prachu očistiť a misiu tak, nečakane, predĺžiť. InSight zatiaľ toto šťastie nemala a nepomohli ani snahy o vyčistenie panelov sypaním prachu v ich blízkosti, čím sa NASA snažila simulovať prašnú búrku.

NASA/JPL-Caltech

Tím zodpovedný za sondu predpokladal už od júna 2021, že dôjde k jej vypnutiu a teda ukončeniu misie už na jar tohto roku. Očakávané búrky navyše neprichádzajú a naďalej nie je vylúčené, že niektorý z poryvov vetra panely čiastočne očistí a misiu tak ešte o pár týždňov či mesiacov predĺži.

InSight momentálne generuje len približne 400 Wh elektrickej energie denne, čo je menej ako desatina pôvodnej produkcie. Pre udržanie funkcie seizmometra, komunikácie a ďalších základných funkcií potrebuje 300 Wh denne a najbližšie týždne ukážu, či má šancu prežiť ešte o niečo dlhšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú