Jedná z mála fungujúcich sond na Marse zomiera, po dlhom súboji s marťanským prachom sa ju NASA rozhodla čoskoro vypnúť.

Jej nešťastný koniec však môže zásadne pomôcť pri konštrukcii budúcich sond a roverov a ako informuje Futurism, má za sebou kariéru bohatú na vedecký pokrok a objavy.

Nemá dostatok energie

Sonda InSight, ktorá pristála na Marse 26. novembra 2018, narážala na problémy s marťanským prachom usadzujúcim sa na jej solárnych paneloch už dlhšiu dobu.

Kvôli vrstve prachu na nich negeneruje dostatok elektrickej energie, čo zásadne skrátilo jeho misiu na necelých 5 rokov, primárnu misiu s pôvodnou dĺžkou 728 dní sa teda spoľahlivo podarilo splniť.

Počas tejto misie detegovala InSight až vyše 1 300 marťanských zemetrasení a zároveň vôbec po prvýkrát nahrala na Marse zvuk. Len pred niekoľkými dňami navyše zaznamenala veľmi silné zemetrasenie magnitúdy 5, informuje v tlačovej správe NASA a dodáva, že ňou získané dáta pomáhajú vedcom určiť zloženie marťanskej kôry, plášťa a tiež jadra.

NASA / JPL-Caltech

„InSight premenila naše chápanie vnútier skalnatých planét a postavila latku pre budúce misie. Čo sme sa naučili o vnútornej štruktúre Marsu môžeme aplikovať na Zemi či dokonca na Mesiaci, Venuši a iných skalnatých planétach v iných hviezdnych systémoch,“ vysvetľuje Lori Glaze, riaditeľka Divízie NASA pre planetárnu vedu.

Krtko mal tiež problémy

Sonda InSight so sebou na Mars priniesla aj zariadenie s prezývkou „krtko“, ktoré malo za úlohu vŕtať do marťanského povrchu a dostať senzory do hĺbky 5 metrov. To sa však po mnohých pokusoch a niekoľkých rokoch nepodarilo a NASA nakoniec túto operáciu zariadenia vážiaceho 3 kg vzdala.

Posledný rok sondy InSight

Keď sonda InSight na Marse pristála, dokázala pomocou svojich fotovoltaických panelov vygenerovať približne 5 kWh počas každého solu, marťanského dňa trvajúceho 24 hodín a 39 minút.

Dnes však vyprodukujú denne len 0,5 kWh, čo dokáže poháňať elektrickú pec vo vnútri sondy iba asi desať minút, pričom energiu potrebujú aj ostatné vedecké či komunikačné zariadenia.

NASA dúfala, že aj v prípade sondy InSight príde k očisteniu solárnych panelov od prachu podobne, ako v prípade rovera Curiosity či Spirit.

Takýto proces stále nie je vylúčený, avšak nádeje sa každým dňom stenčujú a nepomôže ani zmena ročného obdobia, ktorá naopak čoskoro spôsobí vyššiu prítomnosť prachu v atmosfére a teda ešte nižšiu produkciu elektrickej energie než doteraz – to spôsobuje problémy aj vrtuľníku Ingenuity, ktorý je na Marse len rok.

NASA/JPL-Caltech

Podľa vedcov stačí, aby došlo k očisteniu len 25 % plochy jej solárnych panelov na to, aby mohla sonda pokračovať v plnohodnotnej výskumnej činnosti.

Momentálne to ale vyzerá tak, že na konci mája InSight svoje neseizmické snímacie nástroje a zariadenia už nezapne. Zvyšnú energiu chce NASA presmerovať primárne do seizmometra, ktorý dokáže naďalej so zvyškom panelov fungovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú