Dnes si pripomíname významný míľnik v hernom svete – 25. výročie kultovej hry Half-Life. Hra, ktorá spôsobila revolúciu v strieľačkách z pohľadu prvej osoby a pripravila pôdu pre ďalšie legendárne tituly, oslavuje vo veľkom štýle, upozornil portál ArsTechnica.

Spoločnosť Valve, ktorá stojí za hrou Half-Life, vypustila pre hru do služby Steam aktualizáciu „25. výročie“ plnú noviniek a dôvodov, prečo by sa starí aj noví fanúšikovia mali tešiť.

Kultová hra dostala veľké vylepšenia

Spoločnosť Valve vliala do klasiky nový život štyrmi multiplayerovými mapami, ktoré podľa jej slov „posúvajú hranice možností enginu Half-Life“. Grafika sa tiež dočkala faceliftu s podporou širokouhlého zorného poľa a osvetlením OpenGL Overbright – to je veľký pokrok, no oficiálnu podporu ray-tracingu nečakaj.

Po aktualizácii je k dispozícii aj plnohodnotná natívna konfigurácia gamepadu. Nadšenci multiplayeru ocenia novú podporu siete Steam a kompatibilita pre Steam Deck zaručuje, že si legendárnu hru zahráš kdekoľvek.

To však nie je všetko – spoločnosť Valve doladila škálovanie používateľského rozhrania pre rozlíšenia až do 3840×1600, upravila vyvažovanie multiplayeru a zvýšila limity entít pre tvorcov módov, aby mohli popustiť uzdu svojej kreativite.

Oslavy tu ani náhodou nekončia

Aktualizácia k 25. výročiu nie je len o novinkách, ale aj o oslave bohatej histórie hry Half-Life. Spoločnosť Valve oprášila tri multiplayerové mapy z hry Half-Life: Rust Mill a Xen DM. Po novom je tiež možné si zahrať za Ivana Space Bikera alebo Proto-Barneyho.

Valve

Pre multiplayer tiež pribudli desiatky sprejov „Further Data“ a dostupné je aj pôvodné demo Half-Life: Uplink v hrateľnej podobe.

Spoločnosť Valve vyhlásila túto výročnú verziu za definitívnu edíciu a zároveň potvrdila svoj záväzok podporovať ju aj naďalej. Zatiaľ čo Half-Life: Source z roku 2004 bude stále dostupný, spoločnosť vyzýva nových hráčov, aby sa ponorili do aktualizovanej verzie, ktorá je teraz pre všetkých používateľov služby Steam k dispozícii zadarmo až do konca víkendu – stačí si ju ešte dnes pridať do knižnice.

Half-life zadarmo ti nestačí?

Valve spolupracovalo so spoločnosťou Secret Tape na výrobe hodinového dokumentárneho filmu. Ponoriť sa teda môžeš hlboko do spomienok pôvodných vývojárov hry, ktorí spomínajú na všetko od dizajnu zbraní a postáv až po rozprávanie a hlasový prejav. Je to vzácny pohľad do tvorivého procesu, ktorý stál pri zrode fenoménu Half-Life.

Ak si nejakým spôsobom premeškal bezplatné rozdávanie celej série Half-Life v roku 2020, neboj sa. Zvyšok série je teraz zľavnený až o 90 %, čo z nej robí takmer povinnú kúpu pre tých, ktorí celú ságu ešte nezažili.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP