Apple predstavil dostupný iPhone SE ešte pred 4 rokmi, no od tej doby sa toho veľa zmenilo. Napriek rýchlemu vývoju technológií a každoročne novým modelom sme sa doteraz nástupcu populárneho a kompaktného smartfónu nedočkali.

Tomu by však mal byť čoskoro koniec, pretože po dlhom čakaní a obrovskom množstve špekulácií všetko naznačuje tomu, že sa 2. generácia lacného iPhonu objaví už doslova o pár dní, informoval portál WCCFTech. Spísali sme preto všetky najdôležitejšie informácie, ktoré by mal každý netrpezlivý fanúšik o novom „lacnom“ iPhone vedieť.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/EverythingApplePro/YouTube

iPhone SE sa stal po svojom predstavení v marci 2016 jedným z najobľúbenejších smartfónov svojej doby. Ponúkal kompaktné rozmery, obľúbený dizajn a slušné špecifikácie. To všetko však časom zostarlo a dnešné smartfóny nasadzujú úplne iné štandardy.

Apple ale v uplynulých rokoch vylepšoval najmä svoje prémiové modely a predstavil dostupnejšiu líniu iPhonu XR a iPhonu 11, ktoré sa však cenou od iPhonu SE výrazne líšia. Práve nový nástupca malého modelu SE by mal na trh opäť priniesť to, na čo zákazníci dlho čakali. Relatívne lacný iPhone so slušnou výbavou. Aký by mal byť?

Dizajn a cena

Keďže chce Apple ukázať cenovo dostupný iPhone, otázkou nového dizajnu s tenkými rámikmi a prémiovými materiálmi sa zrejme príliš zaoberať nebude. Hoci sa doteraz do éteru dostalo množstvo rôznych dizajnových konceptov, ktoré v niektorých prípadoch vyzerajú naozaj úchvatne, pravdepodobnejším scenárom naďalej ostáva, že výrobca využije známy dizajn z iPhonu 8, informoval portál MacRumors. Ten zrejme nikomu netreba predstavovať.

Youtube / Nick Ackerman

Hrubé rámiky vôkol LCD displeja, ktorého uhlopriečka by mala dosahovať 4,7″, či sklenená zadná stena s jedným fotoaparátom a absencia 3,5 mm jacku by tak mali byť atribútmi, ktoré nové „eséčko“ zdedí po 3-ročnom iPhone 8.

Rovnako tak by sa malo dostať na známy snímač odtlačkov prstov, ktorý Apple s obľubou označuje ako TouchID. Vzhľadom na nízku cenu tak pôjde o lacnejšie riešenie, ako keby mal výrobca implementovať FaceID.

OnLeaks/iGeeksBlog

Takýmto dizajnom by mal lacný iPhone rozhodne vyčnievať z davu. V dobe takmer bezrámikových displejov, fotoaparátov s niekoľkými objektívmi a precíznym rozpoznávaním tváre by mal totiž dostať vlastnosti starého modelu.

Aj keď sa objavili rôzne videá a obrázky, ktoré naznačujú dizajn ako z iPhonu X, tak iPhone SE 2, iPhone 9 alebo akokoľvek ho Apple pomenuje, by mal dostať práve spomínaný dizajnový jazyk z iPhonu 8 v známej čiernej, bielej a červenej farbe (Product RED).

Či sa to už fanúšikom bude páčiť alebo nie, týmto spôsobom výrobca ušetrí značné množstvo nákladov, ktoré sa následne majú odraziť na nižšej predajnej cene. O nej sa doteraz taktiež viedli dlhé debaty. Spomínala sa cena iPhonu 8, rôzne ďalšie návrhy, no podľa uznávaného analytika, Ming-chi Kua, by mal „lacný“ iPhone stáť rovnako ako jeho predchodca pred 4 rokmi, teda zhruba 400 €, informoval Tom’s Guide.

Hardvér

Tento nový iPhone by mal byť na povrchu známy svojim dizajnom, no vo vnútri bude skrývať vylepšenia, ktoré budú zahŕňať nový, výkonnejší hardvér. V prvom rade nahradí pôvodný čip A11 nový procesor A13 Bionic, ktorý sa ocitol aj v aktuálnych vlajkových lodiach Applu. Vďaka tejto výbave bude tento pripravovaný model v sebe skrývať dostatok výpočtovej sily aj na najnáročnejšie úkony. S takýmto hardvérom by si teda mal bežný používateľ, ktorý si takýto smartfón kúpi, vystačiť aj zopár rokov.

Apple

V oblasti interného úložiska by mala táto novinka ponúknuť v základe 64 GB pamäte a ďalšie verzie by mali zahŕňať 128 GB/ 256 GB ROM, informuje portál 9to5Mac. Dnes je však aj 64 GB úložiska pomerne málo, a tak sa dá predpokladať, že na odbyt pôjde najmä stredný variant so 128 GB pamäte. Ďalšie podstatné detaily o hardvérovej výbave by mal prezradiť Apple už o pár dní počas predstavenia.

Fotoaparát

Aj v tejto oblasti výbavy sa dá predpokladať, že bude lacný iPhone nasledovať kroky iPhonu 8 a dostane jediný fotoaparát zrejme s 12 MPx rozlíšením vzadu a jeden selfie fotoaparát s možným rozlíšením 7 MPx. Výrobca však môže konkrétne špecifikácie fotoaparátov ešte nakoniec zmeniť.

Predstavenie

Vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete je otázne, akým spôsobom sa Apple rozhodne nový iPhone SE 2/iPhone 9 uviesť na svet. Môže ho len jednoducho predstaviť na oficiálnom webe tak, ako to spravil s vylepšeným iPadom Pro, alebo prostredníctvom živého vysielania bez hostí. V každom prípade by sa malo podľa všetkého konať oficiálne predstavenie už túto stredu 15. apríla, informoval používateľ Jon Prosser na Twitteri.

O tomto dátume hovoria viaceré dôveryhodné zdroje a rovnaký dátum pre redakciu FonTech.sk potvrdil aj nemenovaný zdroj z distribučného centra pre Apple v Česku. Práve tento dátum by tak mal byť tým, na ktorý mnohí fanúšikovia dlho čakali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom